Irak Başbakanı Haydar el İbadi, “Referandumu hiç kimseyle tartışmayacağız ve bu iptal edilmeden de müzakerelerde bulunmayacağız” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, başkent Bağdat’taki hükümet sarayında basın toplantısı yaptı.

İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandumdan dolayı Bağdat ile diyalog çağrılarına yanıt olarak, “Herhangi bir diyalog Irak’ın birlik ve beraberliğiyle anayasaya saygı ve referandumun iptaline bağlıdır. Referandumu hiç kimseyle tartışmayacağız ve bu iptal edilmeden de müzakerelerde bulunmayacağız” ifadelerini kullandı.

İbadi, son dönemde gündeme getirilen konfederasyon iddialarına yanıt olarak, “Konfederasyon konusu anayasanın değiştirilmesi ve meclisin üçte birinin onayını gerektiren bir durumdur. Irak Kürdistan bölgesiyle ayrılık veya kesinti olmayacak” dedi.

Sponsorlu

“Peşmerge’ye Federal Yönetim Güçleriyle Çarpışmama Çağrısı Yapıyorum”

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

İbadi, tartışmalı bölgelerdeki güvenliğin sağlanması meselesine de vurgu yaparak, “Tartışmalı bölgelerdeki güvenliği sağlamak merkezi yönetimin yetkisi dahilindedir. Bu bölgelerde bulunan Peşmerge güçlerine federal yönetim güçleriyle çarpışmama çağrısı yapıyorum. Irak’ın parçalanması girişimleri karşısında eli kolu bağlı kalmayacağız” şeklinde konuştu.

Mesut Barzani’nin başında bulunduğu IKBY’deki cep telefonu operatörlerinin Bağdat’a taşınması konusuna ilişkin İbadi, “Cep telefonu operatörleri, federal yönetimin kararlarına uyacaklarını bildirdiler” dedi.

Irak Ordusuna bağlı güçler atış yaparken

Petrol konusuna da değinen Irak Başbakanı İbadi, Irak’taki petrolün tüm Irak halkının payı olduğunu vurgulayarak, “Tüm dünya liderleri, federal yönetimin ülke topraklarında kontrol sağlama görevini desteklediğini beyan etti” ifadesini kullandı.