Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fransa’da yüzyüze bir görüşme gerçekleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un arabuluculuk teklifi üzerine gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Peşmerge’ye Irak ordusuyla birlikte çalışmaları çağrısında bulundu.

Uçakla Fransa’ya giden Irak Başbakanı Haydar el İbadi, yaptığı ortak basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile silahlı bir çatışma istemediğinin altını çizdi.

Reuters’ta yer alan habere göre, Peşmerge’nin tartışmalı bölgelerde Irak güvenlik güçleriyle birlikte çalışması için çağrıda bulunan İbadi, “Peşmerge’ye, vatandaşların güvenliğini garanti altına almak ve böylece bu bölgeleri tekrar inşa edebilmek için, federal yetkililerin otoritesi altında Irak güçlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kalmaları çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Ayrıca Irak Başbakanı İbadi, Kürt vatandaşların isteklerine saygı duyduğunu söyleyerek, “Birlikte çalışmalıyız ve federal hükümetin otoritesi tüm bölgelere doğru genişlemeli. Peşmerge’ye Irak Silahlı Kuvvetleri’yle işbirliği yapması talebinde bulunuyorum. Musul’da olduğu gibi” dedi.

Öte yandan Macron, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Fransa ve diğer ülkelerin, bağımsızlık referandumunun ardından Kürtlerin durumuyla ilgili endişeli olduğunu dile getirdi.

Fransa’nın istikrarı ve Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini söyleyen Macron, ‘ulusal uzlaşma ve kapsayıcı yönetimin‘ önemini vurguladı.

Macron, diyaloğun tek yol olduğunu belirterek, “Fransa arabuluculuğa aktif olarak katkı sağlamaya hazır” diye konuştu.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmaneul Macron, Paris’te bir araya geldi.
[via REUTERS/ LUDOVİC MARİN]

Fransa Cumhurbaşkanı Mesut Barzani ile Ne Zaman Görüşecek?

Öte yandan IKBY Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelmesi beklenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu görüşmeye dair bilgi vermedi. Ancak Macron’un, ‘arabuluculuk’ teklifinden dolayı Barzani ile yüz yüze görüşmesi bekleniyor.

Gelişmeleri viahaber.net’ten takip edebilirsiniz.