İbadi, Barzani’nin referandum sonuçlarını dondurma kararını reddetti.

25 Ekim’de Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY), Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna ‘bağımsızlık referandumunu’ dondurma teklifinde bulunmuştu. Bu teklife Irak’tan yanıt geldi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Barzani’nin başında bulunduğu KBY’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği referandumunun sonuçlarını dondurma teklifini kabul etmediklerini, referandumun iptalini istediklerini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Irak Başbakanlık Basın Ofisinden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, İbadi’nin resmi ziyaret için gittiği İran’ın başkenti Tahran’daki yaptığı konuşmadan ifadelere yer verildi.

KBY’nin yaptığı referandumun terör örgütü IŞİD’le mücadelenin sürdüğü döneme denk getirildiğini belirten İbadi, “Yapılmaması için uyardık ancak çabamız boşa çıktı. Referandumun dondurulmasını kabul etmiyoruz. Bunun iptalini ve anayasaya uyulmasını istiyoruz.” dedi.

İbadi, Irak ordusunun Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde denetimi Peşmerge’den almasına ilişkin ise, “Federal yönetim otoritesinin sağlanması tüm Iraklılar için zaferdir. Stratejimiz, bu bölgeleri devlet yönetimine katmaktır.” dedi.

Ne Olmuştu?

Kerkük operasyonu

Kürdistan Bölgesel Yönetimi kendi içinde aldığı bir kararla bağımsızlık ilan ettiğini açıklamış ve 25 Eylül tarihinde halktan referandum şeklinde görüş alınmıştı. Halk, %92’lik bir oranla bağımsız bir Kürt bölgesine ‘evet’ demişti.

Ancak başta Türkiye, İran ve Irak olmak üzere dünya ülkelerinin tepkisini çeken referandum gerçekleştirildiği için söz konusu ülkelerin yaptırımına maruz kalan KBY ‘kısmen’ geri adım atarak referandum sonuçlarını iptal etmeyip sadece askıya aldığını açıklamıştı.

Gerilen ilişkilerden dolayı Irak ordusu PKK’nın Kerkük’te bulunduğunu açıklayarak ve bunun savaş nedeni sayılabileceğini belirterek, tartışmalı bölgeleri geri alma kararı almış ve ilk olarak Kerkük kentine askeri bir operasyon yaparak 24 saatten kısa bir süre içerisinde vilayeti ele geçirmeyi başarmıştı. Peşmergelerin kendi içinde görüş yaşamasından dolayı çatışmadan geri çekilen Peşmergeler’den dolayı Irak ordusu rahat bir biçimde kentte söz sahibi olmuştu.

Söz konusu referandum sonucunu başta ABD, Rusya ve Fransa gibi ülkeler olmak üzere İsrail dışında hiçbir ülke tanımamıştı.

KBY, son gelişmeler üzerine Irak hükümetine, 25 Eylül’de yapılan referandum sonuçlarının dondurulması ve anayasa temelinde diyaloğa başlanması teklifi sunmuştu.