Amerika satış fiyatı 999 dolardan başlayacak iPhone X büyük tartışma konusuna neden oldu. Peki iPhone X’in bu kadar pahalı olması abartı mı?

Türkiye, birçok şeyde olduğu gibi cep telefonu fiyatlarında da en pahalılar arasında. Bunun bir kaç nedeni var;

Örneğin; 1000 TL’lik cep telefonu için, Türkiye’de toplam 563,5 TL’si vergi ve mali yükümlülük olmak üzere 1563,5 TL ödeniyor.

Olay bununla da sınırlı kalmıyor. Gerek distribitörlüğü üstlenen firmalar, gerekse yerli ithalatçılar olsun, kendi kârlarını da bu fiyatlara yansıtmak durumundadırlar. Kendi ödemek zorunda oldukları vergileri de katarsak, üstüne bir de bu dağıtıcılardan alıp tekrar kendi kârlarını ekleyen satıcı firmaları da fiyata katarsak ortaya acayip fiyatlar çıkıyor.

Sponsorlu

Peki iPhone’nun Bu Kadar Pahalı Olması Abartı mı?

Akıllı telefonların en pahalısı olan iPhone’nun alıcısı arttıkça fiyatları da artmakta. Geçtiğimiz günlerde Apple, bir etkinlikle 3 yeni iPhone modeli tanıttı. 10. yıla özel üretilen iPhone X en dikkat çeken telefondu.

Apple’ın zaten var olanı kendi yorumuyla tekrar sunma huyu, iPhone X için de geçerli. Kablosuz şarj ve yüz tarama özelliği gibi birkaç özellik daha önce başka markalar tarafından bulunmuş özelliklerdir.

Kablosuz Şarj

LG, 2012 yılında her akıllı telefona uyum sağlayan kablosuz şarj aksesuarını piyasaya sunmuştu.Ama nedense bu ürün pek tutulmayıp çabuk unutulmuştu. Üstelik Apple’ın ballandıra ballandıra “biz başardık” şeklinde anlattığı Qi kablosuz şarj teknolojisini de içeriyordu. Google ise aynı yıl içerisinde kablosuz şarjı destekleyen Nexus modelini, LG ortaklığıyla üretmişti. Eğer bir Nexus 4’e sahipseniz, 5 yıl önce telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebilirdiniz.

Yüz Tanıma Kilidi

iPhone X

Yüz tanıma kilidi 2011 yılında Galaxy Nexus tarafından üretilmişti. O zamanlar Apple daha iPhone 4 modelini piyasaya sürmüştü. Apple, kesin bir dille bu özelliklerin ilk defa iPhone X’de yapıldığını söylemiyor. Ancak en başarılı şekilde uyarladığını belirtiyor.

Bunların yanı sıra iPhone X’in yeni ekran özelliği olan çerçevesiz ekran Samsung’da yıllardan beri kullanıyor. iPhone X’te arttırılmış gerçeklik özelliği kullanıldı. Fakat bu özellik de Samsung da yıllardan beri bulunmakta.

iPhone X’in ara fark önde olduğu bir durum varsa bu fiyatıdır. Türk lirası olarak yaklaşık 7000 TL’ye denk gelen iPhone X için bu kadar para ödenilmesi ne kadar mantıklı tartışılır bir konu.