Apple’ın en yeni işletim sistemi güncellemesi olan iOS 11’i yükleyen kullanıcılar, telefonlarındaki bazı uygulamaların çalışmaz hale geldiğini belirttiler.

Çalışmayan uygulamaların çoğu son iki yılda herhangi bir güncelleme yapılmamış olan uygulamalardır. Bu uygulamaların çoğu üreticileri tarafından da artık desteklenmese de aralarında hala kullanılanlar bulunmaktadır.

Yeni iOS 11’in bazı uygulamaları çalışmaz hale getirmesinin nedeni, işletim sisteminin sadece 64-bit kodlama sistemiyle yazılan uygulamaları destekliyor olması.

Apple, 32-bit yazılımları desteklemeyi bırakarak işletim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamak istiyor.

Sponsorlu

Ayrıca App Store, Haziran 2015’tarihinden itibaren 64-bit desteği olmayan uygulama güncellemelerini reddediyor.

Aslında bu, işletim sistemlerinin uzun süre yazılımları destekleme eğilimiyle çelişen bir adım olarak düşünülüyor.

iOS 11’de Neler Mevcut?

iPhone X kablosuz şarj

Apple’ın geçen gün yaptığı açıklamada, iOS 11’in kullanıcıların mobil aygıtlarındaki fotoğraf, galeri ve sesli komut sistemi Siri’ye yenilikler getirdiği vurgulanırken, ‘artırılmış gerçeklik’ (augmented reality) özelliğini de destekleyeceği bilgisini paylaştı.

iOS 11 sayesinde iPhone ve iPad kameralarının daha profesyonel fotoğraflar çekebileceğine dikkat çekilen açıklamada, artırılmış gerçeklik özelliğini destekleyen iOS 11’in kullanıcılara interaktif oyun oynama, alışveriş yapabilme ve gerçek dünya görüntüleri üzerine sanal içerik yükleme imkanı sağlayacağı da belirtildi.

Açıklamada, Siri’nin kullanıcıların ses tonuna ve konuşma hızına daha duyarlı hale geldiği bilgisine yer verilirken, Siri’nin İngilizce’den Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya sesli çeviri yapabildiği kaydedildi.

Ayrıca, iOS 11 sayesinde kullanıcıların arkadaşları ve aile bireyleriyle Apple Pay üzerinden para alımı ve gönderimi yapabileceğinin de altı çizilen açıklamada, iOS 11’in sürüş esnasında sürücülere ‘rahatsız etmeyin’ özelliğini de seçenek olarak tanıyacağı açıklandı.

iPad uygulamalarına ve dökümanlarına daha hızlı erişim sağlayacak ve dosyaları ‘sürükle-bırak’ tekniğiyle daha çabuk taşıyacak iOS 11’in, Apple kaleminin iPad Pro ile daha entegre halde çalışmasına da olanak sağlayacağı da vurgulandı.

Kullanıcılar, iPhone veya iPad’lerinde sırasıyla ‘ayarlar-genel-yazılım’ güncelleme seçeneklerini takip ederek iOS 11’i indirebilecek.

Uzmanlar, kullanıcıların iOS 11’i indirmeden önce mobil cihazlarındaki bilgileri iCloud’a yedeklemelerini tavsiye etmektedir.