Şuana Kadar ki En Büyük Güncelleme Olan iOS 10’un Tüm Detayları

iOS 10 ile ilgili tüm detaylar

Apple‘ın düzenlenen WWDC 2016 etkinliğinde çok merak edilen iOS 10, sonunda tanıtıldı. iOS 10, diğer Apple ürünleriyle daha senkronize bir şekilde çalışır hale getirilmişti. İşte madde madde iOS 10’un özellikleri.

5 Ocak 2017 Apple verilerine göre, şuan cihazların %76’sında iOS 10 aktif şekilde kullanılıyor.

1
Kilit ekranı bildirimleri farklılaştı

KULLANICI DENEYİMİ

Telefonunuzu yerden alınca otomatik olarak ekranı açılacak. Ayrıca kullanıcılarının deneyimini artırmayı hedefleyen Apple, bildirim ekranını tamamen değiştirerek farklı bir arayüz yarattı. Bütün bildirimleri tek bir buton ile temizleyebiliyorsunuz. Alttan çıkan bildirim ekranı ise iki parçaya ayrıldı. Müzik dinlerken alt kısımdan daha net bir şekilde müziklerinize erişebiliyorsunuz.

2
Yeni Siri geliştiricilere açıldı.

SİRİ

iOS 10‘la birlikte gelecek en büyük özellik Siri’nin geliştiricilere açılması. Bununla birlikte bir çok oyun ve uygulama Siri tarafından çalıştırılabiliyor.. Fotoğraf arama, WeChat’le mesaj yollama gibi özellikler de Siri’ye eklendi. Siri sayesinde akıllı telefonunuz eğlenceli hale geldi.

3

QUICKTYPE

Apple’ın yeni iOS 10 versiyonuna getirdiği diğer bir özellik ise QuickType. Bu özellik ile mesajlaşma daha da hızlandı. Örneğin; “Neredesin?” diye bir mesaj geldiğinde klavyeden size direkt olarak konum paylaşma önerisi gösterilecek. Veya karşı taraf sizden e-posta adresinizi istiyorsa, kayıtlı mail adresleriniz göndermeniz için hazır hale getirildi.

4
Apple Music yeni arayüzleri

APPLE MUSIC

Apple Music, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre tamamen yeniden tasarlandı. Kullanıcılar müzik uygulamasının çok karmaşık olmasından şikayetçiydi. Gelen yeni tasarımla birlikte daha sade ve kullanışlı arayüzler geliştirildi. Büyük bir alkış alarak gelen yeni özelliklerden biri ise müzik uygulamasında artık sözlerin de gösteriliyor olması oldu.

5
Fotoğraflar uygulaması yüzlere göre fotoğrafları ayıracak.

FOTOĞRAFLAR

Yeni fotoğraflar uygulamasında harita şeklinde resimlerinizin çekildiği yerleri görebiliyorsunuz. Geliştirilen yüz tanıma sistemi sayesinde resimlerinizde bulunan arkadaşlarınızı, çekildiğiniz mekanın yerine göre gruplara ayrılacak. Böylelikle, resimlerinizi daha kolay bulabiliyorsunuz.

6
Haritalar uygulaması geliştiricilere açıldı.

HARİTALAR

Apple tarafından tanıtılan Haritalar uygulamasına gelen en büyük yenilik yepyeni görünümü oldu. Kullanıcı deneyimine göre geliştirilen Haritalarda, aramalarınızda filtreleme yaparak en yakın restoranları görebiliyorsunuz. Haritalar uygulaması CarPlay ile birlikte çalışarak araç içerisinde size kolaylıklar sağlayacak.

7
Apple Haberler uygulaması

HABERLER

Apple Haberler uygulamasını da baştan aşağıya yeniledi. Artık daha sade bir arayüze sahip bir haberler uygulaması olacak. Haber kaynaklarını takip etme, dergileri görebilme gibi detaylara sahip olacak olan Haberler uygulamasında flaş haberler için de bildirimler karşınıza çıkacak.

8
Apple’ın Homekit uygulaması

HOMEKIT

Akıllı sistemler ile donatılmış bir eviniz varsa bu uygulama çok işinize yarayacak. Homekit, uygulaması ile evinize girerken garajınızın kapısını açabilir veya evdeyken ışıkların parlaklığını değiştirebileceksiniz. Ayrıca Siri’ye “Günaydın!”veya “İyi geceler!” mesajını göndererek ışıkların otomatik bir şekilde açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.

9
Güvenlik seçenekleri artırıldı

GÜVENLİK

iOS 10 ile birlikte gelecek bir diğer sürpriz ise uçtan uca şifreleme yönteminin aramalarınızda ve mesajlarınızda kullanılacağı. Yeni işletim sistemiyle kullanılacak bu yöntem iPhone’larınızın daha da güvenli olmasını sağlayacak.

10
Mesajlar uygulaması harika oldu!

MESAJLAR

Sadece Apple müşterilerinin kullanabildiği iMessages uygulaması daha da geliştirildi. Mesajlar uygulamasında artık link ve video paylaşımı yapabileceksiniz. Değişik efektler ekleyebileceğiniz mesaj uygulaması artık daha eğlenceli hale geldi.

11

DİĞER DETAYLAR

  • iOS 10’un yeni özelliklerini barındıran beta versiyonları geliştiriciler için şu andan itibaren yayında.
  • Yeni sürümü; iPhone, iPad ve iPod cihazlarınızda kullanabilirsiniz
  • Temmuz ayından itibaren beta kullanıcı deneyimine açılan iOS 10, sonbaharda ise genel olarak herkese gönderilmişti.