Yeni yürürlüğe giren torba yasa ile beraber yeni yıldan itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Özel İletişim Vergisi’yle birlikte internete de yüzde 50 zam gelecek.

Webtekno’da yer alan haber göre, bugün yürürlüğe giren torba yasada yeni yıl vergileri belirlendi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV), Özel İletişim Vergisi’ne, ev kiralarından internete kadar bir çok zam yolda gözüküyor.

Sponsorlu

En yüksek vergi zammı ise MTV ve Özel İletişim Vergisi yoluyla internet kullanımına geleceği aktarıldı.

28 milyar liralık ek gelir büyüklüğüne sahip 124 maddelik yeni torba yasa ile birlikte yılda iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi, araca göre yüzde 15 ila yüzde 50 artacak.

Sarmalık tütüne gelen vergiler yüzde 100’e varan oranlarda zam alırken, ev kiralarıyla ilgili vergi indirimi de yüzde 25’den yüzde 15’e inerek, yeni yılda ev kiralarında da zamlar bekleniyor. Ayrıca alkolsüz içecekler ve meşrubatlara da yüzde 10 ÖTV zammı aynı torba yasa ile gündemde.

Yasa ile birlikte GSM, ev telefonu ve internet üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi yüzde 7.5’te eşitlendi. GSM ve ev telefonu vergileri düşürülürken internet üzerinden alınan vergiler yüzde 5 üzerinden yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5’e çıkarıldı.

Akıllı telefonların artmasıyla birlikte internet kullanımı yoğunlaştığı için cep telefonu faturaları da cep yakmaya başlayacak.

Genel olarak hem mobil hem de evden internete de oldukça yüksek vergi zamları yolda.