İnsan Hakları İzleme Örgütü, ‘Suriye Demokratik Güçleri’nin çocuk asker kullanmasına son verilmesi’ için ABD’ye çağrıda bulundu.

YPG ve Arap güçlerinden oluşan Suriye Demokratik Güçleri Menbic’te yaşayanları böyle kurtardı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, YPG’nin çocuk askerleri konusunda bir rapor da yayımladı. Örgüt, “Suriye Demokratik Güçleri’ni destekleyen ABD, bu gruba çocuk asker kullanımına son vermesi için baskı yapmalı” dedi.

Örgütün dün yayımladığı raporda “Çocuk asker kullanmaya son verme yönündeki vaatlerine rağmen, YPG kontrol ettiği bölgelerde askeri eğitim için hâlâ çocukları kadrolarına alıyor” ifadesine yer verildi.

YPG militanları Türkiye sınırında fotoğraf çektirirken

Raporda, YPG ile YPJ’nin 2017’de 224 çocuğu kadrolarına aldığını, bu sayının 201’dakinin beş katı olduğu kaydedildi. Raporda, “Suriye Demokratik Güçleri’ni destekleyen ABD, bu gruba çocuk asker kullanımına son vermesi için baskı yapmalı” denildi.

YPG’den ise ’18 yaşın altındaki üyelerinin saldırı operasyonlarına doğrudan ya da dolaylı olarak katılmasının yasak olduğu’ açıklaması geldi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, rapor için YPG’ye katılan bazı çocukların aileleriyle de konuştu.

YPG

Aileler çocuklarının gönüllü olarak YPG’ye üye olduğunu anlatırken, 13 yaşındaki bir kız çocuğunun annesi “Biz yoksuluz, kızıma para ve giysi vereceklerini söylediler” dedi.

Bir anne ayda 300 dolar aldıklarını fakat çocuklarıyla iletişimleri olmadığını söyledi.

Raporda, “Bu grubun mülteci kamplarında kötü durumdaki ailelerden çocuklarını alıp nerede olduklarını bile söylememesi özellikle korkunç” ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca “Çocuklar aile içi şiddetten veya yoksulluktan kaçıyor olsa bile, YPG onları kadrolarına alarak korumuyor. Eğer bu çocuklara yardım etmekte ciddilerse, verdikleri vaatleri yerine getirip çocukların geleceklerini ve hayatlarını kaybetmemesini sağlamak için alternatifler üretmeli” ifadeleri de kullanıldı.