Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) düzenlenen bağımsızlık referandumu İngiltere medyasında geniş yer buldu.

25 Eylül Pazartesi gerçekleştirilen referandum dünya basınında yer alıyor.

The Times

The Times gazetesinin Kerkük yazarı Richard Spencer, referandum öncesinde Kerkük’te Peşmerge ile Şii Haşdi Şabi milislerinin tehlikeli bir şekilde birlikte bulunduğunu söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Kıdemli bir Türkmen politikacı olan Ammar Kahya ile görüşen Spencer, Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi Mühendis’in Mesud Barzani’ye bir mektup yazarak Kerkük’ün dahil edilmemesi durumunda referandumu kabul edeceklerini söylediğini aktardı.

Sponsorlu

The Guardian

Kürt Peşmerge

Guardian gazetesinin Süleymaniye yazarı Martin Chulov ise Erbil ile Süleymaniye arasındaki siyasi ayrılığa değinen bir yazı kaleme aldı. “Kürdistan’daki tarihi oylamaya rakip aşiretlerin çekişmesi gölge vuruyor” başlıklı yazısında Erbil’de Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi’nin, Süleymaniye’de ise Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin güçlü olduğunu aktaran Chulov, “Tarihlerinin dönüm noktasında bile Irak Kürdistanı’nın rakip aşiretleri arasındaki ayrım devam ediyor” cümlesini kurdu.

Daily Telegraph

Daily Telegraph gazetesinin Erbil yazarı Josie Ensor İran’ın, müttefiki Irak’tan gelen istek üzerine IKBY’ye hava sahasını kapattığını aktardı.

Orta Doğu’da 30 milyon Kürt’ün yaşadığını ve bunların 5 milyonunun bugünkü referandumda oy kullanacağını vurgulayan  Ensor, bölgeyi izleyenlerin Barzani’nin bu referandumu Bağdat ile pazarlık amacıyla yaptığını düşündüğünü aktardı.

Financial Times

IKBY bayrağını taşıyan bir çocuk [ARŞİV]

Financial Times gazetesine Mesud Barzani’nin memleketi Barzan kentinden yazan Erika Solomon “Cüretkar Kürtler seslerini duyurmayı planlıyor” başlıklı yazısında oylamadan “evet” çıkmasının beklendiğini ancak son güne kadar oylamanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği üzerinde soru işaretleri olduğunu söyledi.

Kürt siyasetçilerin referandumun ardından Bağdat ile müzakere etmeden bağımsızlık ilan etmeyeceğini söylediğini söyleyen Solomon, devlet kurmanın bedelinin ağır olması durumunda IKBY öncesi dönemleri yaşamayan gençlerin devlet olmayı sorgulayabileceğini yazdı.