CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün Diyarbakır’daydı.

Muharrem İnce’nin burada yaptığı konuşmada kalabalıktan sürekli olarak Erdoğan’a tepki sloganları yükseldi.

İnce, “Ben cumhurbaşkanı olduğumda Türkiye’de siyaseti barıştıracağım. O nedenle siz de yuhalamazsanız sevinirim” dedi. Muharrem İnce İstanbul mitinginde Erdoğan’a ‘hırsız’ diye slogan atanlara sessiz kaldığı için Erdoğan tarafından eleştirilmişti.

CHP’li İnce, konuşması esnasında dört cumhurbaşkanı adayını da ziyaret ettiğini anlattığı sırada, miting meydanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik gelen tepkiler nedeniyle dinleyenleri uyardı.

Meydanda Erdoğan’ın adının geçtiği sıralarda yuhalama sesleri duyuldu.

HALKI BİRDEN FAZLA KEZ UYARDI

Muharrem İnce’nin Diyarbakır’daki tavrı ve halkı birden fazla kez uyarması dikkatlerden kaçmadı.

MİTİNGDE HDP BAYRAKLARI

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır’da düzenlediği mitingde HDP bayraklarının da görülmesi dikkatlerden kaçmadı.

Türk bayraklarının yanı sıra HDP ve CHP bayraklarının da taşındığı mitingde hiç bir olay çıkmadı.

Muharrem İnce’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Merhaba Diyarbakır… Cahit Sıtkı Tarancı’nın hemşehrileri, Ziya Gökalp’in torunları, Ahmet Arif’in kardeşleri. Ne diyordu Cahit Sıtkı Tarancı; ‘Memleket isterim. Gök mavi, dal yeşil, toprak sarı olsun. Olursa bir şikayet ölümden olsun. Kardeş kavgası son bulsun’ diyordu Cahit Sıtkı.

Olay şu sevgili Hakkarililer sizlere selamları var diyorum. O sadece Demirtaş kısmını alıyor batıda seyrettiriyor. ‘Bak… Bak… Demirtaş’a da gitmiş’ diyor. Saklım gizlim yok… Birini ziyaret ederken Erdoğan’dan izin alacak halimde yok. Ben millete yalan söylemiyorum. Erdoğan ayrıca, seni bile ziyaret ettim.

Bu yola çıkarken Muharrem bu milleti kucaklaştır, bu milleti barıştır, yapamayacağın sözler verme çık meydana açık açık söyle… Değerli Diyarbakırlılar dokunulmazlık konusu geldi gündeme. Bu konuda benim mensubu olduğum parti ‘biz kaldırılmasına ‘evet’ diyeceğiz’ Dedim ki yanlış yapıyorsunuz. TV’lere çıktım ben parti yönetimin tavrını doğru bulmuyorum. Ben dokunulmazlıklara ‘hayır’ oyu vereceğim dedim. Bugün olsa yine aynı şeyi yaparım.

“KÜRTLERİ ONURE EDECEĞİZ”

Türklerin kaygılarını gidereceğiz, Kürtleri de onure edeceğiz. İki, samimi olacağız. Yalan yok, gizli kapaklı görüşmeler yok. Çözüm Millet Meclis’i başka bir yer değil. Üç, cumhurbaşkanı olduğumda TRT’nin kanallarından birini bu işe ayıracağım. Tartışma programı olacak. Zaten TRT’nin bir işe yaradığı yok bare bir işe yarar. Herkes gelecek. 24 saat yayın yapacak. Dil meselesini tartışacak. Ben biliyorum ki içinizde anlaştığınız bir yer dil meselesi. Ama anlaşamadıklarınız da var. Kendi aranızda da anlaşamıyorsunuz. Anlaştığınız yere beni de yazın bende oradayım.”

İnce, Erdoğan’ın yuhalandığı esnada kalabalığı böyle uyardı: