Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), 24 Haziran’dan sonra resmen faaliyete geçen ‘yeni sistem’ gereğince ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir araya gelecek.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Apoletlerini sökeceğim” dediği 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in orgeneralliğe yükseltilmesi bekleniyor.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, Ağustos ayında yapılması beklenen YAŞ mesaisi Milli Savunma Bakanlığı’nda terfi çalışmalarıyla başladı. YAŞ bu yıl, yeni hükümet sistemi kapsamında başbakanlık olmadığı için ilk kez Erdoğan’ın başkanlığında bir araya gelecek.

KHK ile değiştirilen YAŞ yapısına göre Türkiye’nin en üst düzey askeri toplantısı Erdoğan’ın başkanlığında, Genelkurmay başkanı, Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma bakanları ve kuvvet komutanlarının katılımıyla toplanacak.

YAŞ mesaisine başlayan savunma bakanlığı terfi-atama dosyaları ele alınan personelin olası ‘FETÖ bağlantıları’na ilişkin çok yönlü istihbari incelemeler de gerçekleştiriliyor. Bu yıl şurada sadece terfi sıraları gelenler değil tüm albayların değerlendirmeye alınması bekleniyor.

Teamül gereği kuvvet komutanlıklarında değişiklik olmayacak. Fakat 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in orgeneralliğe yükseltilmesi bekleniyor.

[Via Hürriyet]