CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Yalova’nın Elmalı Köyü’nde yaşayan annesi Zekiye İnce, çocuklarını tütün kırarak büyüttüğünü ifade ederek, “Lafı hep ağzında, içi dışı bir. Hile hurda bilmez. Hep çok iyi konuşurdu, şiir yazardı” cümlesini kurdu.

Oğlunun siyasete girmesini istemediğini söyleyen 75 yaşındaki anne İnce, nedenini ise “’Girme oğlum bu işlere, zor’ dedim… Hele şimdi bu cumhurbaşkanlığına hepten çok dedim ama…” sözleriyle anlattı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi, annesi Zekiye İnce anlattı.

Anne İnce, kendisini en çok, oğlunun fotomontaj fotoğraflarla camiye bisikletle girdiği ve halay çektiği propogandasının üzdüğünü söylüyor. Oğlunu camide halay çekerken gösteren fotomontaj fotoğrafa çok üzüldüğü için bir geceyi hastanede geçirmiş. Diyor ki “Biz inançlı bir aileyiz, en çok buna üzülüyorum, bunu neden yapıyorlar?”

Zekiye İnce oğluna güveniyor, kazanacağını ve Türkiye için güzel işler yapacağını söylüyor. Annenin tek üzüntüsü ise haklarında çıkan yalan yanlış haberler.

Anne Zekiye İnce’nin, Sözcü’den Özlem Gürses‘in sorularına verdiği cevaplar şöyle:

– Gece hastanedeymişsiniz sabaha kadar… Geçmiş olsun. Ne oldu?

İnan hiç iyi değildim, hatta size “Gelmeyin” diyecektim ama ayıp olmasın diye artık… Muharrem için üzülüyorum. Gördün mü cami fotoğraflarını, güya camiye bisikletle girmiş, içeride halay çekmiş, zeybek oynamış. Gördün mü onları? Hiç olacak iş mi? O bisikleti ona meydanda vermişler, o halayı da torunumun düğününde, şu karşıki meydanda çekmişti…

– Herkes de biliyor, o fotoğraflar montaj, sıkmayın canınızı…

Evet, yapmaymış onlar. Ben de biliyorum ama yine de üzülüyorum işte, kafayı takıyorum. Biz inançlı bir aileyiz, işte görüyorsunuz. Benim çocuklarım dindardır, CHP’li olunca niye böyle yapıyorlar? Din iman, camiler sadece AK Parti’ye mi ait? Orucunu tutar, fitresini verir, zekatını verir Muharrem. Şimdi olmuş da değil, hep böyle. Ayrıca herkesin dini kendine, ne kadar ayıp şeyler bunlar. Umreye de gitti. Hatta başka siyasiler, bakanlar filan da vardı yanında. Kızım Meryem de gitti. Sadece AK Parti mi Müslüman?

– Nasıl geçinirdiniz?

Tütüncüydük biz. Bu köy hep öyleydi zaten. Denizin kıyısındaydı tarlalarımız. Çok zordur tütün, bilir misin? Gece 3’te kalkılır, sabaha karşı gidilir tütün kırmaya. Beygir arabasıyla giderdik biz. Ben çocuklarımı şımartarak büyütemedim, hep çalıştık biz, hep. Dedeye nineye bile bırakamazdık, onlar da tarlada… Ben tütüne giderdim, Şerif önceleri hayvancılık yapıyordu, sonraları bir kamyon aldı, yıllarca kamyonculuk yaptı.

– Gençliğinde hiç engel olmaya çalıştınız mı siyasete girmesine?

Çok. Ama dinlemez ki beni… Kendimle ilgili bir şey olsa dinler. Desem ki “Kömürüm bitti, gazım yok” hemen ilgilenir. Ama bu onunla ilgili. Çok dedim “Girme oğlum bu işlere, zor” dedim… Hele şimdi bu cumhurbaşkanlığına hepten çok dedim ama…

– İstemediniz mi? Neden?

Hiç istemedim. Baksana… O kadar yük alınır mı üstüne? Yaparsın yaparsın, bir tanecik yapamazsın, kötü insan olursun hemen. Ama o çok istedi, başardı da.

– Muharrem Bey mal varlığını açıkladı, köydeki evini de söyledi…

Bir şeyi eksik söyledi ama. 4 koyunu var Muharrem’in, onu yazmamış mal varlığına!

İnce’nin annesinin bahsettiği o resim:

ince camide bisiklet ile ilgili görsel sonucu

Muharrem İnce ise bu resimlere sert tepki gösterdi: