5. sınıf Sosyal Bilgiler kitabından, ‘Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkilaplarını Öğreniyorum’ ve ‘Atatürk İlke ve İnkilapları’ bölümleri çıkarıldı.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre, cihat konusunun eklenmesi ve evrim teorisi konusunun kaldırılması ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği yeni müfredattaAtatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum‘ ve ‘Atatürk İlke ve İnkılapları‘ gibi bölümlerin kaldırılması yeni tartışmalara yol açtı.

Boylu’nun aktardığı bilgilere göre, yeni kitapta yoğurdun Türklere ait bir besin olduğuna da yer verildi: “Türkler gayet az yerler. Sofra zevkine pek az düşkündürler. Bir parça ekmekle beraber tuz, soğan ve yoğurt bulurlarsa yemek için başka şey aramazlar.” denilerek Türklerin beslenme alışkanlıklarından bahsediliyor.

Aynı zamanda; lokumun çikolata kültürünün ‘tahtını sarstığının’ bahsedildiği kitapta, dünyada en fazla çayın Türkiye’de tüketildiği bilgisi de yer alıyor.

Sponsorlu

İbn-i Sina, İbn-i Haldun, Edison, Bruno gibi bilim insanları ilk defa 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabında bahsedildi.

Lisede genetiğe ilgi duyan ve bilim macerasına atılan, 3 TL’lik cihaz ve 1 damla kan kullanarak 20 dakikada kanser teşhisinin önünü açan genç bilim insanı Gözde Durmuş’a da Sosyal Bilgiler kitabında yer verildi.

Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden olan Nuri Demirağ, ekonomide girişimcilik konusunda detaylı bir şekilde anlatıldı.

‘Arap Turistlerin Tercihi Rize’

Kitapta Rize’nin tanıtıldığı bölümler de dikkat çekti. Rize Akdere Köyü’nde Kurban Bayramı’ndaki Dönme Dolap Şenlikleri’nden Ziraat Mühendisi Zihni Derin sayesinde yaygınlaşan çay üretiminden, yaşanan sel felaketlerinden komşuluk ilişkilerini bozacağı gerekçesiyle Sal Yaylası’na televizyon sokulmamasına kadar birçok konuya yer verildi.

Arap turistlerin yeni tercihlerinin Rize olduğu vurgulanırken, kültürel değerlerinden ve doğal güzelliklerinden de bahsedildi.

Öte yandan yeni müfredatta Atatürk ile ilgili bölümlerin kaldırılması sosyal medyada da tepkiye neden oldu: