Bursa’da yaşayan 18 yaşındaki Ferit Borku geçtiğimiz gün ‘yerli ve milli anakart‘ ürettiğini iddia etmiş ve ana akım medyada geniş yer bulmuştu.

436 bin TL’lik yatırım yaptığını ve 2 yıl süren çalışmalar sonucunda anakartı ortaya çıkardığını iddia eden Ferit Borku’nun başarısını bazı ajanslar son dakika olarak geçerken TRT Haber de anakartı haberleştirerek ekranlara taşımıştı.

Ancak haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve tanıtılan anakartın Çin’den satın alındığı ortaya çıktı.

Güneş gazetesinin haberine göre, “yerli imkanlarla elektronik anakart üretti” başlıklı haberle gündeme gelen 18 yaşındaki Ferit Borku, verdiği demeçte ‘kendine kaynak oluşturup yaklaşık 2 yılda kurduğu ekibiyle anakart ürettiğini’ ve ‘çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde gerçekleştiğini’ belirtmişti.

Ancak Borku’nun ‘milli ve yerli’ diyerek lanse ettiği anakartı, Çin malı olduğu öğrenildi.

Borku’nun anakart ürettiği haberleri ajanslara düştüğünde bazı sosyal medya kullanıcıları anakartın Çinli bir firmaya ait olduğunu söylemişlerdi.

Haber ajanslarının geçtiği ve TRT Haberin ekranlara taşıdığı ‘yerli ve milli anakart’ haberleri iddialar üzerine internet sitelerinden kaldırıldı.

Devletten hibe desteği istemiş.

Projesiyle Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne girmeyi başaran Borku’nun devletten hibe desteği de istediği ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre AR-GE harcamaları için 436 bin TL’lik naylon fatura kestiren Borku, anakartı gözlemci akademik heyetten onay alarak “teknolojik ürün” şeklinde tescil ettirmeyi dahi başardı.

Anakartın Çinli teknoloji devi Dianjitek firmasına ait olduğu tespit edildi.

Ferit Borku anakart ile ilgili görsel sonucu

Borku’nun “yerli ve milli” olarak tanıttığı anakartın Dianjitek firmanın 3 yıl önce piyasaya sürdüğü ‘ITX-K37X67 V1.4’ model olduğu öğrenildi.

ITX-K37X67 V1.4 ile ilgili görsel sonucu

Çin’in alışveriş sitesi Aliexpress’te satılan 120 dolarlık anakart ile Borku’nun tanıttığı anakart arasındaki farklılıklar ise logo ve led aydınlatma.

Öte yandan Borku’nun daha önce de sahte birincilik ve başarı belgeleriyle kamu kurumlarını aldatmaya kalktığı iddia edildi.

‘Türkiye Öğrenci Platformu Genel Başkanı’ sıfatını kullanarak sıkça medyaya demeç veren Ferit Borku’nun liderlik ettiği STK’nın da gerçek olmadığı ve daha önce de sahte birincilik ve başarı belgeleriyle kamu kurumlarını aldatmaya kalktığı ileri sürülüyor.

TRT Haber’de böyle tanıtılmıştı: