İskoçya’daki Einburg Üniversitesi’de bulunan bilim insanları ilk kez laboratuvar ortamında insan yumurtası geliştirildiğini açıkladı.

BBC’de yer alan habere göre, Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları, kadınlardan alınan yumurta hücrelerini, ilk kez yumurtalığın dışında geliştirmeyi başardı.

İnsan yumurtasının gelişim aşamaları

Kadınlar yumurtalıklarında olgunlaşmamış insan yumurtaları ile doğuyor ve yumurtalar ancak kadın ergenliğe girdiğinde gelişebiliyor.

‘Molecular Human Reproduction’ dergisinde yayımlanan araştırma sürecinde kadınlardan olgunlaşmamış yumurta hücreleri alan araştırmacılar, bu hücreler için laboratuvarda oksijen seviyesi, hormonlar ve proteinler açısından insan vücudundakine benzer bir ortam oluşturdu.

Bilim insanları, hücrelerin söz konusu ortamda döllenme aşamasına gelene kadar büyüdüğünü gördü.

Yıllar süren bu araştırma, bilim için halen bir sır olan insan yumurtasının gelişimini keşfetmenin de bir yolu olarak görülüyor.

Uzmanlar araştırmanın ilgi çekici bir dönüm noktası olduğunu belirtse de klinik olarak kullanılabilmesi için daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Şimdiye kadar laboratuvar ortamında geliştirilen yumurtaların yüzde 10’unu döllenebilecek olgunluğa geldi.

Ve yumurtalar henüz döllenmedi, bu yüzden ne kadar yaşayabilir oldukları henüz bilinmiyor.

Araştırmacılardan Profesör Evelyn Telfer, BBC’ye yaptığı açıklamada, “İnsan dokusunda bu noktaya ulaşmanın mümkün olduğuna dair bir kanıta ulaşmak çok heyecan verici” diyor, ancak daha yumurtaların test edilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Araştırmacılar, yöntemin, kanser tedavisi gören kız çocuklarının doğurganlığını korumak için kullanılabileceğine dikkat çekti. Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapi, bazı durumlarda kız çocuklarında kısırlığa yol açabiliyor.

[Via BBC Türkçe]