İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye’nin iktidarın söylediği gibi bir ‘makroekonomik dengelenme süreci’ değil ‘uluslararası sermaye ile AK Parti’nin ortak yarattığı bir kriz’ içinde olduğunu belirtirken “Berat Albayrak boş konuşuyor” dedi.

Boratav ‘haber.sol.org.tr’deki yazısında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018’in üçüncü çeyreği için yüzde 1.6’lık büyüme belirlediğine dikkat çekerken ekonominin üretken, dinamik çekirdeğinde zafiyet belirtileri ve küçülme eğiliminin ağır bastığını savundu.

Boratav bu görüşüne dayanak olarak da üç üretken sektöden tarımda sadece yüze 1, sanayide 0.3’lük büyüme, inşaatta ise yüzde 5.3’lük küçülme olmasını gösterdi.

Sponsorlu

Sermaye birikimi düştü

Yazısında üç sektörün büyüme rakamlarının ne anlama geldiğini teknik ayrıntılarıyla anlattıktan sonra Korkut Boratav milli gelirle ilgili olumsuz işaretleri dile getirirken “Millî gelirin gelecekteki büyüme potansiyelini belirleyen en stratejik harcama kalemi yatırımlar, yani gayri safi sermaye birikimidir. TÜİK verileri, Temmuz-Eylül 2018’de sermaye birikiminin yüzde 3,8 oranında düştüğünü belirliyor” ifadelerini kullandı.

‘Seçim ortamında can havliyle’

Milli gelire tüketimin etkisinin yüzde 1.1 artan özel tüketimden (nüfus artışından düşük) değil yüzde 7.5’lik devlet harcamalarından kaynaklandığını ima eden Boratav, yaşanan durumu da “Seçim ortamında hükümetin ‘can havliyle’ cari kamu harcamalarını pompalaması, millî gelir verilerine böyle yansıyor” cümlesiyle yorumladı.

‘Dış bağımlılığı hafifleten dönüşüm söz konusu değil’

Boratav, son dönemde ithalata karşı ihracat lehine gelişen ve cari açığın düşmesine neden olan dış ticaret rakamlarına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ekonomi küçülmeye, toplum yoksullaşmaya başladığı için ithalat talebi de düşmektedir: Yatırımlar düşmüş, yatırım malı ithalatı daralmıştır. İnşaat sektörü küçülmüş; sanayi sıfır büyüme konumuna geçmiş; bu üretken sektörlerin girdi ithalatı düşmüştür. Türkiye ekonomisi birden bire eskiden ithal ettiği yatırım mallarını ihraç etmeye mi başlamıştır? İhracat verilerine niçin yansımadı? Sanayinin temel ara-mallarında aniden ithal ikamesi mi gerçekleşti? Sanayi üretimine niçin yansımadı? Demek ki dış bağımlılığı hafifleten yapısal ve dinamik bir dönüşüm söz konusu değildir.”

‘Talepler toplum yoksullaşarak karşılanıyor’

Boratav yazısının sonunda hükümetin ekonomi politikasını eleştirirken şu ifadeleri kullandı:

“Berat Albayrak (Hazine ve maliye bakanı) boş konuşuyor. Türkiye ekonomisi makro-ekonomik dengelenme içinde değildir. Uluslararası sermaye ve AKP iktidarının yarattığı bir kriz içindedir.”

“Temmuz-Eylül millî gelir verilerini Ağustos-Ekim ödemeler dengesi istatistikleriyle birleştirin, krizin işlevi, kime, nasıl yaradığı da ortaya çıkacaktır. Finans kapitalin alacakları ve Türkiye burjuvazisinin talepleri, cari işlem ve bütçe fazlaları yaratılarak; ekonomi küçülerek, toplum yoksullaşarak karşılanmaktadır.”