Belçika’da yaşayan Şengül Erdoğan’ın hem Brüksel’de hem de İzmir’de oy kullandığı resimler sosyal medyadan paylaşılmıştı. Mükerrer oyun basına da yansıması üzerine Erdoğan gözaltına alındı.

Şengül Erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Sadi Güven, iki kez oy kullanan ve bunu sosyal medyadan paylaşan bir kadının gözaltına alındığını duyurdu. Güven, “Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük” dedi.

Başkasına ait kimliklerle oy kullanmanın cezasının 5 yıl hapis olduğunu hatırlatan Güven şunları söyledi:

“Dün itibariyle sosyal medyada bir haber dolandı. Belçika’da bir vatandaşımızın oy kullandıktan sonra İzmir’de Adnan Menderes Hava limanında da oy kullandığına yönelik fotoğraf vardı. Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük. Ancak aynı şahsın fotoğrafını paylaştığını görünce bunu savcılıkla paylaştık. İlgili şahıs gözaltına alındı, tahkikat sürüyor. Her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız. Yasa 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor. Başkasına ait kimliklerle oy kullanan şahıslara 5 yıl hapis cezası var çok açık. Dün de bu kişiyle ilgili ihbarda bulunduk”

ADALET BAKANI: SAHTECİLİK Mİ, ÖRGÜTLÜ MÜ? BAKILIYOR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de mükerrer oy kullanımı iddialarına dair, “Şahsın örgüt kapsamında olup olmadığı, yoksa evrakta bir sahtecilik kapsamında mı yaptığı, örgütlü bir eylem midir, tüm bunlar doğrultusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturma yürütüyor” ifadelerini kullandı.

Şengül Erdoğan ile ilgili görsel sonucu

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Yürütülen soruşturma ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise şunlar belirtildi:

“19/06/2018 günü bazı basın – yayın kuruluşlarında ve sosyal medya’da yer alan haber içeriklerinde ‘kendisine ait sosyal medya hesabında oy kullanırken çektirdiği fotoğrafları paylaşmak sureti ile mükerrer oy kullandığı intiba yaratarak kamuoyunda vatandaşların yoğun tepkisine neden olan, Belçika’da yaşadığı bildirilen Şengül E isimli şahıs hakkında Yüksek Seçim Kurulunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hitaben yapmış olduğu ‘ilgilinin çift kimlik taşıyıp taşımadığının araştırılması istemli’ suç duyurusu üzerine, başsavcılığımız tarafından 298 sayılı kanuna muhalefet /resmi evrakta sahtecilik suçlarından soruşturma başlatılarak, şüpheli şahıs hakkında gözaltı kararı verilmekle yürütülen çalışmalar neticesinde şüpheli şahıs İzmir/Selçuk’ta gözaltına alınmıştır.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Belçika’da yaşayan Şengül Erdoğan adlı kadın hem Brüksel’de hem de İzmir Adnan Menderes Havalananından oy kullandı, fotoğraflarını da sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Brüksel’de sandık başında AK Partili seçmenlerle fotoğraflar paylaşan Erdoğan “Oyumuzuda kullandık vatanımıza milletimize hayırlı olur yolumuza DEVAM ederiz inşallah” notunu eklemişti.

Erdoğan İzmir’deki paylaşımına gelen “Maşallah komşum oyları çifter çifter kullandın bu herkese nasip olmaz” yorumuna da “Bu seferlik öyle oldu, nasip diyeyim” cevabını vermişti. Şengül Erdoğan’ın iki kere oy kullanmasına sosyal medyadan da tepkiler geldi.