Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, Türkiye’de sınırı geçtikten sonra tutuklanan iki Yunan askerine ilişkin Atina’ya iltica talebinde bulunan sekiz Türk subayın takas edilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Katrougalos, dün yaptığı açıklamada çeşitli medya organlarında yer alan takas haberlerini yalanladı.

‘TAMAMEN HAYAL GÜCÜ’

Sponsorlu

DW Türkçe’nin, Yunanistan’ın resmi haber ajansı ANA’dan aktardığı habere göre Katrougalos, “Bu tamamıyla hayal gücü. Türkiye ile savaşta değiliz ki tutukluları takas edelim” cümlesini kurdu.

Yunan askerlerinin ajan faaliyetlerinde bulunduğu haberlerinin Türk medyasından çıktığını belirten Katrougalos, yaşanan durumun sınırlarda sıkça karşı karşıya kalınan bir durum olduğunu aktardı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından Türk ordusuna mensup 8 subay darbe girişimi gecesinin ertesinde orduya ait bir helikopterle Yunanistan’a kaçmış ve siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

Yunan mahkemeleri, Türkiye’deki insan haklarının durumu gerekçe gösterilerek, Ankara’nın iade talebine şimdiye kadar olumlu yanıt vermemişti.

Yunanistan sınırındaki devriyeleri sırasında perşembe gecesi Türkiye tarafına geçmeleri üzerine Türk askeri tarafından gözaltına alınan Teğmen Angelos Mitretodis ile Çavuş Dimitris Kouklazis, çıkartıldıkları mahkeme tarafından “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmıştı.

Yunan askerler: Biz casus değiliz, sınırı bilerek geçmedik

Yunan askerler
Yunanistan’dan Türkiye’ye geçip yakalanan, çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan iki Yunan asker ‘yanlışlıkla sınırı geçtiklerini’ söylemişti.

Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) Ali Can Zeray’ın haberine göre, Edirne’de askeri yasak bölgeden sınırı geçerek Türkiye’ye giren askerlerden teğmen Angelos Mitretodis, Perşembe günü saat 10.30 gibi devriyeye çıktıklarını belirtti ve ifadesinde şunları belirtmişti:

“Yerde 20-25 santim kar vardı, kar üzerinde ayak izlerini görünce, izlerin kaçaklara ait olduğunu düşünerek takip etmeye başladık. İzleri takip ederken bir ağacın altından geçince, Türk askeri bizi karşılayıp, silahlarımızı aldı. Daha sonra karakola götürüldük. Biz casus değiliz, bilerek sınırı geçmedik. Hava şartlarının kötü olması nedeniyle sınırı geçmişiz.”

[Via DW,ANA]