Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bulunan Süleymaniye şehrinde dün başlayan hükümet karşıtı gösterilerde 5 kişinin hayatını kaybettiği, yaralı sayısının 100’e yaklaştığı aktarıldı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise, göstericilerin zarar görmesi durumunda müdahale edeceklerini açıkladı.

Süleymaniye’nin Ranya İlçesi Sağlık Müdürü Taha Muhammed, dünden bu yana devam eden gösterilerde 5 eylemcinin güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiği belirtti.

Sponsorlu

Ranya Kaymakamı Abdulhamid Abdullah ise ilçede durumunun kötüye gittiğini ifade ederek, göstericilerin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan İslami Birlik Partisi binalarını ateşe verdiğini aktardı.

Süleymaniye kent merkeziyle Taktak, Koy Sancak, Çemçemal ve Kifri ilçelerinde ise gün içerisinde 23 kişi daha yaralanmıştı.

Gerekçe: Maaşların Gecikmesi

IKBY’de muhalefetin önde gelen partilerinden Goran (Deşişim) Hareketi ve KYB’nin güçlü olduğu Süleymaniye kent merkezinde bazı öğretmenlerin geciken maaşlar ve yolsuzluk karşıtı protestosu kısa sürede kitlesel eylemlere dönüşmüş durumda.

Süleymaniye şehir merkezinde başlayan gösteriler daha sonra birçok ilçeye yayılarak devam ediyor.

Öte yandan, Eski IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin başında bulunduğu KDP’nin güçlü olduğu Erbil ve Duhok’ta ise herhangi bir protesto eylemlerinin yaşanmadığı belirtiliyor.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise Bağdat’ta yaptığı haftalık basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İbadi, IKBY güvenlik güçlerine göstericilere zarar vermemesi çağrısında bulunarak göstericilerin zarar görmesi halinde müdahalede bulunacaklarını belirtti.

Sputnik’in aktardığı bilgilere göre, sivillerin gösteri iradelerinin ellerinden alınmasını kabul etmediklerini belirten İbadi, “Kuzeydeki gösteriler, Kürdistan bölgesel hükümetinin yanlış siyasetinden kaynaklanıyor. Merkezi yönetimin görevi, ülkenin tümünü ve her yerindeki vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak. Göstericilere zarar verilmesi halinde müdahalede bulunuruz” cümlelerini kurdu.

Irak Başbakanı İbadi ayrıca, göstericilere de kamu mallarına zarar vermeme çağrısı yaptı.

TV Kanalının Yayını Durduruldu!

IKBY çatışma

Ayrıca, IKBY Gençlik ve Kültür Bakanlığının yaptığı yazılı açıklamada, halkı hükümete karşı kışkırtmak ve şiddete teşvik etmesi nedeniyle NRT TV’nin Kürtçe ve Arapça yayınının bir hafta durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

NRT TV’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada ise güvenlik güçlerinin televizyonu basıp yayını kestiği, bazı çalışanlarının da gözaltına alındığı aktarıldı.

Öte yandan, kanalın sahibi ve Yeni Nesil Hareketi Başkanı Şasivar Abdulvahid ise, başsavcılık tarafından hakkında açılan dava sebebiyle Süleymaniye Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Yeni Nesil Hareketi Üyesi Habad Nevzad, “Avrupa’dan döndükten sonra Şasivar Abdulvahid, havalimanında güvenlik güçlerince gözaltına alındı ve şu anda nerede olduğunu bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Göstericilere Destek Açıklaması Geldi!

Öte yandan, Irak’taki Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda el Sadr, konuya ilişkin Twitter üzerinden paylaştığı tweette, ‘yolsuzluğa karşı ayağa kalkan Süleymaniye ve Erbil’deki göstericileri selamladığını’ belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

IKBY’de 2014’ten bu yana ekonomik kriz içerisinde bulunuyor.

Merkezi Irak anayasasına göre, Erbil yönetimi ülkede elde edilen petrol gelirinden yüzde 17’lik bir paya sahip fakat, Nuri el-Maliki başbakanlığı döneminde IKBY’nin kendi başına petrol satmasını gerekçe göstererek, Erbil’in bütçeden alacağı payı 2014’te yılında kesilmişti.

Haydar el İbadi’nin başbakan olması ve yeni hükümeti kurmasıyla Bağdat-Erbil yönetimleri, petrol satışında uzlaştı ancak Bağdat yönetimi halihazırda bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek Erbil’in payının cüzi bir kısmını yolluyor.

Bütçe kesintisiyle başlayan ekonomik kriz, IŞİD’in Irak’ın üçte birini ele geçirmesi ve petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşle derinleşti.

IKBY yönetiminin resmi verilerine göre, IKBY’de hükümetten maaş alan yaklaşık 1 milyon 400 bin memur var.

Memurların maaşı, kesintili bir şekilde günlük ihraç edilen petrol gelirinden ödeniyordu.

IKBY, Bağdat yönetimine bağlı ortak güçlerin Kerkük vilayetinde tam kontrolü sağlanmasıyla petrol gelirlerinin yarısını kayıp etti.

Erbil yönetimi günlük ortalama 550 bin varil petrol ihraç ederken, Kerkük’teki petrol kuyularını kaybetmesinden sonra bu oran yarıya düştü.

Öte yandan İbadi yönetimi ise bu sayının gerçeği yansıtmadığını belirterek, söz konusu memur kaydının merkezi yönetim tarafından yeniden tutulduğunu, bunun tamamlanması halinde ortaya çıkacak gerçek sayıya göre maaşların ödeneceğini aktarıyor.