Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) başkanlık makamı askıya alındı.

IKBY mitingi

Aktarılan bilgilere göre muhalefet partilerinin girişimiyle yapılan oylama neticesinde, bu makamın geleceğini ve yetkilerinin kapsamını bir sonraki meclisin belirlemesine karar verildi.

IKBY parlamentosu, bölgedeki siyasi çıkmazın aşılması ve başkanlık makamının bu süreçte sınırlandırılmasını öngören yasa teklifini kabul etti.

Sponsorlu

Buna göre, bir sonraki parlamento seçilene kadar, IKBY başkanlığı makamı askıya alındı. Başkanın yetkileri ve bu makamın geleceği, yeni seçilen parlamentonun ilk iki yılında belirlenecek.

Oy çokluğuyla kabul edilen Başkanlık Kurumu Yasa Tasarısı’nın arka planında, ana muhalefet partisi Gorran’ın üyesi olan meclis başkanı ile iktidardaki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında patlak veren gerilim var.

Bölgesel parlamento bu gerilim nedeniyle iki yılı aşkın süredir işlevsiz durumda.

Muhalefet partileri, KDP’yi parlamentoyu kendi lehine olacak şekilde çalışamaz kılmakla, kararları parlamento dışında almakla ve demokrasiye zarar vermekle suçluyordu.

KDP ‘DEVAM’ DEDİ, GORRAN KARŞI ÇIKTI

Peşmerge güçleri

Bugünkü oturumda da başkanlık makamı ve seçim takvimi konusunda biri Gorran, diğeri KDP tarafından olmak üzere iki ayrı yasa tasarısı sunuldu.

KDP’nin tasarısında başkanlık makamının sürdürülmesi, Goran’ınkin de ise kaldırılması teklif ediliyordu.

Oylama sonunda, başkanlık makamının bir sonraki parlamento seçilene kadar askıya alınmasına karar verildi. Bu görevin geleceğine, beş yıllığına seçilecek olan yeni parlamentonun ilk iki yılında karar verilecek.

Ayrıca, 30 Eylül’de hem parlamento hem başkanlık için aynı anda seçim düzenlenmeyecek.

Mesut Barzani’nin geçtiğimiz eylül ayındaki bağımsızlık referandumunun uluslararası toplumda kabul görmemesi sonrasında istifa etmesinin ardından, başkanlık makamının yetkileri yasama, yürütme ve yargı arasında dağıtılmıştı.