IKBY: Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin ayrılmayı yasaklayan kararına saygı göstereceğiz.

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY), Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına, “Karara saygı duyuyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin, IKBY’de 25 Eylül’de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunun iptaliyle ilgili başvurusu üzerine Irak Federal Mahkeme, “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönünde karar çıkarmıştı.

Barzani ailesine yakınlığı ile bilinen Rudaw TV’de yer alan habere göre; Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, IKBY’nin her zaman sorunların çözümü için anayasaya bağlılığı savunduğu ifade edilerek, “Bu yöndeki her öneri konusunda tavrımız nettir, her şeyden önce Ayetullah Uzma Seyid Sistani ve Iraklı bazı şahsiyetler ile Irak halkının dostu olan ülkelerin sorunların Irak anayasasına göre çözülmesi konusunda. Federal Mahkeme’nin anayasanın ilk maddesini şerhine saygı duyuyoruz” cümleleri kullanıldı.

Sponsorlu

Bunun, kapsamlı bir ulusal diyaloğun yolunu açması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, anayasanın bütün maddelerinin uygulanması, anayasada ifade edilen hak ve yetkilerin korunmasını sağlaması istendi. Irak’ın birliği için tek yolun, anayasanın ilk maddesinde belirtilen husus olduğuna da dikkat çekildi.

Ne Olmuştu?

IKBY mitingi

Irak Federal Mahkemesi, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, anayasanın 1. maddesine şerh düşerek ülkenin toprak bütünlüğünü vurgulamış, anayasanın, bütün kurumları Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığını ifade etmişti.

Açıklamada ayrıca, “Anayasanın hiçbir maddesi, herhangi bir bileşenin ayrılmasına izin vermiyor” cümlesi kullanıldı.

25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda IKBY halkının yüzde 93’ü ‘Evet’ yönünde oy kullanmıştı. Bağdat yönetimi ise referandumu anayasa ve yasalara aykırı olarak nitelendirip tartışmalı bölgeler başta olmak üzere askeri operasyon başlatmış ve 24 saatten kısa bir süre içerisinde ise Kerkük’ün denetimini eline geçirmişti.

[Via Rudaw]