Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Türkiye ve İran’la olan sınır kapılarının kontrolünün merkezi yönetime teslim edilmesi kararı alındığı aktarıldı.

IKBY sınır kapısı

İki taraf arasında sınır kapılarının kontrolü konusunda bir süredir görüşmeler gerçekleştiriliyordu.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin danışmanı İhsan el Şammari, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “IKBY’nin, krizin sonlandırılmasını ve anayasayı hakem olarak kabul etmesi üzerine, Türkiye ve İran ile olan sınır kapılarının teslim edilmesi ve sınır ve gümrük kapılarıyla havalimanlarının yönetimi için yüksek komite kurulması kararı alındı” cümlelerini kurdu.

Sponsorlu

Merkezi yönetime bağlı söz konusu komitenin çalışma planı hazırladığını da belirten Şammari, IKBY teknik komitesini beklediklerini bildirdi.

Şammari, IKBY’deki eğitim ve sağlık alanlarında memur isimlerinin tespit edilmesi için ikinci komitenin de kurulduğunu ifade ederek, oradaki Su Kaynakları Bakanlığına bağlı memurların maaşlarının ödenmesi kararının alındığını kaydetti.

“Referandum mazide kaldı” cümlesini kuran Şammari, açıklamasında IKBY’de merkezi yönetime bağlı memurların da toplantı için Bağdat’a çağrıldığı bilgisini de paylaştı.

 

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Öte yandan, Irak Kürdistanı’nda memur sayımıyla birlikte çok sayıda kişinin isten çıkarılması bekleniyor.

Bunun da yeni bir krizi tetikleyebileceği yorumları yapılırken, geçen haftalarda memur maaşlarının ödenmemesi kitlesel protestolara neden olmuş, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 5 gösterici yaşamını yitirmişti.

Irak Kürdistanı’nda Eylül ayında gerçekleştirilen bağımsızlık referandumundan sonra başlayan siyasi krizde Bağdat Hükümeti Kerkük ve diğer yerlerde kontrolü sağladıktan sonra sınır kapılarının da devredilmesini istemiş ve bunun için baskısını artırmıştı. IKBY’nin elinde bulunan ve ülkenin en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu Kerkük kenti ise 24 saatten kısa bir süre içerisinde Barzani yönetiminin elinden alınmıştı.

[Via Sputnik]