İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, TİHV Diyarbakır Temsilciliği, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği ve Diyarbakır Tabip Odası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç uydurma, iftira, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüsten” suç duyurusunda bulundu.

İHD Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği ve Hak İnisiyatifi Derneği Diyarbakır Temsilciliği ile Diyarbakır Tabip Odası iki ayrı dilekçeyle Bakan Soylu hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Bakan Soylu’nun 18 Haziran’da bir televizyon programında kentteki sivil toplum örgütlerine yönelik sarf ettiği açıklamalarla suç işlediği ifade edilerek, Soylu hakkında TCK’nin “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “görevi kötüye kullanma”, “suç uydurma”, “iftira”, “suçu bildirmeme”, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” fiillerini düzenleyen 216, 257, 267, 271 ve 288. maddeleri uyarınca soruşturma başlatılarak dava açılması istendi.

Via Hatırlatıyor: Bakan Soylu Ne Demişti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 18 Haziran 2018’de TRT Haber kanalında katıldığı programda, Urfa Suruç’ta 4 kişinin hayatını kaybettiği olaylara ilişkin yaptığı açıklamalarda şunları söylemişti:

“Dün yeni bir tezgah içerisindeydiler… Oradan 20-22 tane sivil toplum kuruluşu, sözde hepsi PKK meyilli STK’ların önemli bir bölümünü kapattık ama Baro [Diyarbakır Barosu], Tabipler Birliği bunlara yönelik, sözde İnsan Hakları Derneği gibi dernekler PKK tekelinde olan bazı yerler var, gidecekler güya iki aileye başsağlığı dileyecekler… Bu sivil toplum kuruluşları hepsi melanet üreten kurumlardır. PKK melanet üreten sivil toplum kuruluşları bunların hepsini piyasaya sürüyor. Şunu da ifade edeyim o kadar alçakça değerlendirmeler yapılıyor ki, şimdi dün Diyarbakır’da Diyarbakır Ticaret Sanayi de dahil olmak üzere Diyarbakır Barosu, zaten Diyarbakır Barosu PKK’ya müzahir bir Baro’dur. Çok açık ve net söylüyorum, PKK’ya Müzahir bir Barodur. Bütün eylemlerimizde olaylarımızda hukuka dahil olan bütün olaylarımızda PKK sesini çıkarmadığı zaman Diyarbakır Barosu sesini çıkartır.”

Diyarbakır Barosu da Soylu’nun sözleriyle ilgili, “İddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Korkmuyoruz, Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…” açıklamasını yapmıştı.