Süleyman Soylu

Başbakan Binali Yıldırım, kameralar karşısına çıkarak Efkan Âlâ’nın İçişleri Bakanlığı görevini bıraktığını ve onun yerine Süleyman Soylu’nun göreve atandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de biraraya gelen Yıldırım saat 20.00’de basın karşısına çıkarak, “İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan Bakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Yıldırım’ın görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşme sonrasında olağanüstü biçimde kameralar karşısına çıkan Yıldırım, Efkan Ala’nın istifa ettiğini açıkladı.

Sponsorlu

Efkan Ala ile birlikte Dolmabahçe Mutabakatı görüşmesine katılan isimler görevden ayrıldı.

ERDOĞAN İSTEDİ

Efkan Ala’nın neden istifa ettiğine dair bir detay açıklanmazken Hürriyet Gazetesinden Deniz Zeyrek ise “Değişikliği Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi” ifadesini kullandı.

Efkan Ala

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

21 Kasım 1969, İstanbul doğumlu Türk siyasetçi ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Bu görevini 24 Kasım 2015 tarihinden beri sürdürmekteydi. Bu görevinden önce 2008–2009 yılları arasında Demokrat Parti genel başkanlığı yapmıştır. İlk defa Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise girmiştir. Binali Yıldırım tarafından 31 Ağustos günü İçişleri Bakanlığına atandığı açıklandı.