Hollywood yazarları greve giderek televizyon ve film yapımcılığını durdurdu

Hollywood’un 15 yıllık çalışma barışı, Salı günü film ve televizyon yazarlarının üretimi durdurarak greve gitmesiyle ve son yıllarda pandemi ve kapsamlı teknolojik değişikliklerle sarsılan bir sektöre darbe indirmesiyle paramparça oldu.

yazarları temsil eden birlikler Rapor, üç yıllık sözleşmelerinin Pasifik saatiyle gece yarısı sona ermesinden saatler önce, “oybirliğiyle grev çağrısı için oy kullandılar.” Yazarlar Salı öğleden sonra oturma eylemlerine başlayacak.

Hollywood şirketleri adına pazarlık yapan Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği yaptığı açıklamada, teklifinin “yazar tazminatında cömert bir artış” içerdiğini söyledi. Örgüt ayrıca müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu belirtti.

Stüdyolara göre, birincil anlaşmazlık noktaları, şirketlerin “isteseler de istemeseler de” belirli bir süre boyunca belirli sayıda yazarla televizyon programı üretmelerini gerektirecek sendika önerilerini içeriyor.

Amerika Yazarlar Birliği’nin Doğu ve Batı şubeleri olan yazarları temsil eden sendikalar, “Şirketlerin davranışları, sendikalaşmış bir işgücü içinde esnek bir ekonomi yarattı ve bu müzakerelerdeki sarsılmaz duruşları, yazarlık mesleğinin değerini daha da düşürme taahhüdünü ele veriyor. .”

WGA müzakere ekibinin eş başkanı Chris Keyser bir röportajda “felsefi ve pratik olarak çok uzaktayız” dedi.

Anlaşmazlık, 11.500 senaristin aralarında Universal ve Paramount gibi eski moda eğlence şirketlerinin yanı sıra Netflix, Amazon ve Apple gibi yeni teknoloji şirketlerinin de bulunduğu büyük stüdyolarla karşı karşıya gelmesine neden oldu.

WGA, internet yayın hizmetlerinin yükselişinin ve televizyon prodüksiyonundaki patlamanın çalışma koşullarını aşındırdığını söyleyerek anlaşmazlığı sert terimlerle tasvir etti. Bunu “varoluşsal” bir an olarak tanımladı ve “bir meslek olarak yazmanın hayatta kalması bu müzakerede tehlikede”.

Daha önce “önceliğimiz olarak sektörün uzun vadeli sağlığı ve istikrarı” ile müzakerelere yaklaştıklarını söyleyen eğlence şirketleri, ağ ve kablo TV izleyicileri azalırken hızla değişen bir iş ile karşı karşıya.

READ  Nadir, yeşil bir kuyruklu yıldız bu haftadan itibaren Dünya'nın yanından geçecek

Seyirciler için en hızlı etki konuşma ve skeç gösterilerinde hissedilir. “Saturday Night Live”, “Jimmy Fallon Başrollü The Tonight Show” ve “The Late Show with Stephen Colbert” gibi gece şovları hemen kararacak. Guild kapsamına girmeyen realite dizileri ve bazı uluslararası şovlar sıkı bir dönüşümle yayınlanacak.

Yapım süreçleri aylar, hatta bir yıldan fazla sürebileceğinden, yeni dizi ve filmlerin gelişinde bir yavaşlama olması uzun bir grev gerektirecek.

Uzun süreli üretim kesintileri yerel ekonomilere, özellikle de şoförler, kuru temizlemeciler, cateringciler, set marangozları ve marangoz işçileri gibi imalatı destekleyen işçilere zarar verecektir. Yazarlar en son 2007’de 100 günlük greve gittiğinde, Los Angeles ekonomisi tahmini olarak 2,1 milyar dolar kaybetti.

NBC’nin sabah 12:30 programının sunucusu Seth Meyers, geçen hafta sonu bir segmentteki son grevin yıkımına dikkat çekti.

“Sadece yazarları etkilemiyor,” dedi Mr. Meyers dedi Yalnızca web’de video. “Bu şovlardaki yazı yazmayan tüm inanılmaz personeli etkiliyor. Özellikle o korkunç salgının hemen peşinde olduğumuzu düşünürsek, insanların yaşamak zorunda kalması gerçekten acınası bir şey.”

Bay. Meyers, WGA’nın gururlu bir üyesi olduğunu ve yazarların sorduklarının “mantıksız olmadığını” güçlü bir şekilde hissettiğini söyledi.

“Gelecek hafta beni burada görmezseniz, bunun kolay yapılan bir şey olmadığını bilin ve sizi görmek beni üzecek” dedi.

Yazarlar birkaç itirazda bulundular. Bu noktada, yazarlar yapay zekanın kullanımı etrafında önemli önlemler almaya çalışıyorlar. Ama onlar için en önemli konu tazminat.

Son on yılda, genellikle Peak TV olarak anılan bir dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan senaryolu televizyon programlarının sayısı keskin bir şekilde arttı. Yazarlar ücretlerinin durduğunu söylüyor.

Ağ televizyonu çağında, bir yazar, bir sezonda 20’den fazla bölümden oluşan bir şovda iş bulabilir ve tüm yıl boyunca düzenli bir yaşam sağlayabilir. Bununla birlikte, WGA’ya göre, akış çağında bölüm siparişleri 8 veya 12’ye düştü ve bir yazar-yapımcının ortalama haftalık ücreti biraz düştü.

READ  Ohio treninin raydan çıkmasıyla ilgili NTSB soruşturması, aşırı ısınmış bir tekerlek yatağına işaret ediyor

Yazarlar ayrıca akıştan kaynaklanan kalan ücretler için formülü ayarlamak istiyor. Yıllar önce, yazarlar, bir gösteri lisanslandığında, sendikasyon veya DVD satışları yoluyla artık ödemeler alabiliyordu. Ancak Netflix ve Amazon gibi küresel akış hizmetleri, bunun yerine sabit bir artık ödeme yaparak bu dağıtım kollarını kesti.

Sendikalar, son on yılda çoğalan sözde mini odaları özellikle hedef aldı. Mini odanın tek bir tanımı yoktur. Ancak bir örnekte, stüdyolar küçük bir yazar grubunu bir gösteriye senaryo yazması için resmi yeşil ışık yakılmadan önce bir araya getiriyor. Ancak WGA yetkilileri, yazarlara mini odalarda çalıştıkları için daha az ödeme yapıldığını söyledi.

Yazarlar ayrıca, mini odaların aniden büyümesinin, onlarca yıllık bir televizyon programı yapmayı öğrenme sanatını da sekteye uğrattığını söylediler. “The Good Place” yaratıcısı ve “Parks and Recreation” ortak yaratıcısı Mike Schur bir röportajda senaryo yazmayı, yeniden yazmayı ve düzenlemeyi genç bir yazarken “The Office”te öğrendiğini söyledi. , oyuncularla çalışır ve set tasarımı ve ses miksajı gibi özel zanaatlarda ustadır.

“Bir kitapta okuyabileceğiniz şeyler değil” dedi. “Zevk alman gereken şeyler bunlar.”

Ancak mini odalar nedeniyle yazarlar 10 hafta sonra evlerine gönderiliyor ve çoğu zaman yapım sürecine giremiyorlar dedi.

“Bu şirketler neler olduğunu anlamıyor” dedi. “Ve gemiye gelmek, çok yetenekli olabilecek, dünya hakkında söyleyecek çok şeyi olan, ancak kendilerinden istenen işi nasıl yapacaklarını bilmeyen şov yaratıcılarından oluşan bir nesil. Yap.”

Ancak stüdyo yöneticileri özel olarak kendi sorunları olduğunu ve önemli zamlar teklif etmek için en iyi zaman olmadığını söylediler.

Wall Street, abone sayılarını artırmak için ne pahasına olursa olsun akış hizmetlerine yatırım yapan medya şirketlerini yıllarca ödüllendirdi. Ancak yatırımcılar geçen yıl bu felsefeyi caydırdı ve stüdyo yöneticilerini para kaybettiren akış hizmetlerini kâr makinelerine dönüştürmenin bir yolunu bulmaya sevk etti.

READ  Kuzeydoğu Kaliforniya'da 350.000 kişi elektriksiz.

Düşüş acımasızdır. Disney, 7.000 çalışanını işten çıkarma sürecinde. Warner Bros. Discovery, geçen yıl binlerce kişiyi işten çıkararak ve yaklaşık 50 milyar dolarlık borcunu ödemeye çalışırken manşetlere girdi. Diğer medya şirketleri de benzer maliyet tasarrufu önlemleri aldı.

Bu nedenle yöneticiler greve gidebileceklerini de savundu. Geçen ay Warner Bros. Discovery’nin CEO’su David Zaslau, “Kendimizi hazırladık, çok fazla içerik ürettik” demişti. İki hafta önce, Netflix eş başkanı Ted Sarandos, yapım aşamasında çok sayıda senaryosuz ve yabancı dizi olduğu için yayın hizmetinin rakiplerinden daha iyi korunacağını öne sürdü. Üyelerimize her zamankinden daha iyi hizmet verebiliriz” dedi.

Ancak, grevin etkilerinin önemli olacağını kabul etti.

“En son grev olduğunda, yaratıcılar için yıkıcıydı,” dedi Mr. Sarandos dedi. “Sektör için gerçekten zor oldu. Üretimi destekleyen yerel ekonomiler için acı verici oldu ve hayranlar için gerçekten kötü oldu.

Senaristler on yıllar içinde altı kez işi bıraktı. Tarihsel olarak, uzun bir grevi sindirdiler. Yazarlar, 2007’deki 100 günlük greve ek olarak, 1988’de 153 günlük bir oturma eylemi de düzenlediler. Yazarlar ayrıca dikkate değer benzerlik belirtileri gösterdiler. Nisan ortasına kadar, sendika tarafından temsil edilen 9.000’den fazla yazarın yüzde 98’i greve izin verdi.

Yazarlar, çoğu eğlence şirketinin bulunduğu New York ve Los Angeles’ta gösteriler düzenleyecek.

“Komut dosyaları ağaçta yetişmez!” gibi sloganlar içeren pankartların görüntüleri ve “Yazmanın geleceği tehlikede!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir