Kara para aklama konusunda cezaevindeki bir uyuşturucu kaçakçısıyla anlaştığı ortaya çıktıktan sonra istifa eden eski Hollanda Devlet Bakanı Fred Teeven, otobüs şoförlüğü yapmaya karar verdi.

Hollanda’da savcılık yaptığı dönemde cezaevindeki bir uyuşturucu kaçakçısı ile para aklama konusunda anlaştığının belli olması üzerine istifa etmek zorunda kalan eski Devlet Bakanı Fred Teeven, belediye otobüsü şoförü oldu.

Sponsorlu

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, çocukluğundan beri uluslararası bir TIR şoförü olmayı hayal ettiğini belirten eski bakan, toplu taşıma şirketi Connexxion’un iş ilanını görünce bu düşünü gerçekleştirmeye karar verdiğini belirtti.

​Ancak Teeven, uluslararası yollar yerine, Hollanda içinde belediye otobüsü şoförü olarak direksiyon başına geçmek istedi.

Ağır vasıta araç kullanma ehliyetine sahip olan Teeven, başlangıç eğitimini başarı ile tamamlayarak görevine başladı.

Teeven, haftada 1.5 gün belediye otobüsü şoförlüğü yapacak.

Eski bakan, haftanın diğer günlerinde de eski bir meslektaşı ile kurduğu güvenlik ve siber suçlarla ilgili danışmanlık şirketinde çalışacak.

İçişleri Bakanı Sander Dekker, Teeven gibi güçlü birinin arkasında oturmanın yolculara güven vereceğini belirtti.

Birgün eski meslektaşının kullandığı otobüse binmek istediğini söyleyen Dekker, “İşsiz güçsüz evde oturmak yerine otobüs sürüyor. Ne kadar güzel” cümlesini kurmuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Hukuk eğitiminin ardından mali suçlar konusunda uzmanlaşan Teeven, Amsterdam ve Rotterdam’da savcılık görevlerinde bulunmuştu.

Savaş suçları ve organize suçlarla ilgili konulara bakan Tween 2006 yılında Liberal Sağ Parti’den (VVD) milletvekili seçilmiş, 2010 yılında güvenlik ve adaletten sorumlu devlet bakanlığına atanmıştı.

Tween, adının karıştığı para aklama skandalının ortaya çıkması ardından, Mart 2015’de Adalet Bakanı Ivo Opstelten ile birlikte görevinden istifa etmişti.