Hollanda hükümeti, ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından düzenlenen Hz. Muhammed karikatür yarışmasının, hükümetin insiyatifi dışında gerçekleştiğini açıkladı.

Hollanda hükümeti ayrıca, yarışmanın düşünce özgürlüğü gereği yasaklanmayacağını da ifade etti.

Sputnik’te yer alan habere göre, dün yapılan bakanlar kurulu toplantısında hükümet, Hz. Muhammed karikatür yarışması nedeniyle Pakistan başta olmak üzere, İslam ülkelerinde yükselen tepkileri ele aldı.

Kabine, İslam ülkelerine, karikatür yarışmasının hükümetin inisiyatifinde gerçekleşmediği ısrarla belirtme kararı aldı.

“Hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız”

Dışişleri Bakanı Stef Blok, Hollanda’dan açıklama isteyen Pakistan ve diğer İslam ülkelerinden gelen tepkilere yönelik olarak, “Yarışmayı düzenleyen kişi bir parlamento üyesi ama hükümet üyesi değil. Hollanda düşünce özgürlüğü açısından geniş sınırları olan bir ülke. Hükümetimiz, her türlü inanca saygı gösterilmesinden yanadır” açıklamasını yaptı.

Bakan Blok’a göre Hz. Muhammed Peygamber karikatür yarışması “çok tatsız” ve asla kendisinin böyle bir tercihi olmayacak.

Ancak bunun, Wilders’in kişisel değerlendirmesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Bu yarışma hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız” dedi.

Blok, İslam ülkelerinde yaşayan ya da çalışan Hollanda vatandaşlarının, karikatür yarışması nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye atılmaması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Rutte: İnançlı insanlar çok çabuk hakarete uğradığını düşünmemeli

Hollanda Başbakanı Mark Rutte [Foto: ARŞİV]
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yarışmayı düzenleyen ana muhalefet partisi lideri Wilders’i, “ifade özgürlüğünün sınırlarını zorlamayı seven provokatif bir siyasetçi” diye tanımladı.

Hz. Muhammed Peygamber karikatür yarışmasının hangi olumlu amaca hizmet edeceğini anlayamadığını belirten Rutte, “Ama herkesin kendi medeniyetine göre bir iç disipline sahip. Değerlendirmesi ona kalmış” şeklinde konuştu.

Hollanda Başbakanı’na göre, inançlı insanların da çok çabuk hakarete uğradığını düşünmemesi gerekiyor.

Kendisini dindar biri olduğuna işaret eden Rutte, şunları söyledi:

“Ben Hıristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor. İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı. Bu Müslümanlar için de geçerli.”

PVV lideri Wilders ise, “provokatör” suçlamasına tepki göstererek, “ben sadece özgürlüğümüzle oynatmak istemediğimizi göstermek istiyorum” dedi.

Aşırı sağcı lider, Başbakan Rutte ve hükümet için de, “Korkak İslam sevicileri tarafından yönetiliyoruz. Bu inanılmaz” dedi.

Wilders, parlamento binasında sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilecek karikatür yarışması ve sergisinin tarihini henüz açıklamadı.

Şu ana kadar 200 karikatürün gönderildiği yarışmanın, Hıristiyanların en önemli kutsal bayramı Noel öncesi gerçekleştirilmesi bekleniyor.