Türk hükumet yetkililerine referandum mitingleri için izin verilmemesi nedeniyle bazı Avrupa ülkeleriyle yaşanılan gerginlik sonrası akıllara ‘yurdışı propagandası’ kanunu geldi.

Seçim kanuna göre siyasilerin yurdışında propaganda yapıp siyasi çıkar için miting düzenlemeleri yasak.

Türkiye Cumhuriyetinin ilgili mevzuatında yer alan seçim kanunun 94. maddesinde, “Yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz.” ibaresi yer alıyor.

2008 yılında AK Parti tarafından çıkarılan bu kanun maddesinden dolayı Avrupa ülkeleri ve ABD gibi ülkelerde seçim propagandası yapmak yasak.

Sponsorlu

Almanya ve Hollanda ile başlayan ve devamında diğer Avrupa ülkeleriyle yaşadığımız diplomatik krize neden olan ‘referandum mitinglerini’ engelleyen seçim kanununa siyasilerin uymaması ülke çapında bir gerginliğe neden oldu.

Birleşik oy pusulası beyaz ve kahverengi olacak. Beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunuyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, söz konusu kanundan sonra üç seçim yapıldığını üçünde de Seçim Kanunu’na uyulmadığını belirterek, “Bu Kanun maddesinde, denetleme ve yaptırımla ilgili bir düzenleme yok. Bu madde, bazı ülkeler kamu güvenliğini tehlikeye atıyor, diye siyasi propagandaya sıcak bakmadığı için kondu.” ifadesini kullandı.

Anayasa Hukukçusu Prof. Ergun Özbudun, kanunun, Türkiye’deki siyasi partileri bağlaması gerektiğini belirtirken, ‘Kendi çıkardığım Kanun’a uymuyorum, demek hukukla bağdaşmaz” dedi.

16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliği referandumu için, 57 ülkede 2 milyon 998 bin seçmen oy kullanabilecek.