Resmi ziyarette bulunmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Beyaz Saray’da yaptıkları görüşme esnasında Trump’ın Avrupa Birliği ile ilgili sözlerini ‘hayır’ diyerek kesti.

Trump ise Rutte’nin gülümseme eşliğinde verdiği tepkiyle yaşadığı kısa süreli şaşkınlığın ardından konuşmasını sürdürdü.

Oval Ofis’teki fotoğraf çekimi esnasında Donald Trump, ek gümrük vergilerinin Atlantik’in iki yakası arasında milyarlarca Euroluk zarara yol açacak konularda konuşuyordu.

Sponsorlu

Trump, “Ekonomi hiç olmadığı kadar harika. Avrupa Birliği ile adil ticaret anlaşmasına yakınız. İyi demek istemiyorum, adil ticaret anlaşması demek istiyorum. Vergi mükelleflerimiz, işçilerimiz ve çiftçilerimiz için adil ticaret diyorum. Çok güzel şeyler olacak. Pek yakında Avrupa Birliği liderleri ile görüşeceğiz. Bir şeyler yapıp yapamayacağımızı görmek istiyorlar. Eğer bir çözüm üretebilirsek çok güzel olacak ama üretemezsek de sonuç yine olumlu olur. Çünkü….” derken

Tam bu esnada beklenmedik anda araya giren Rutte, Trump’ın olumsuz konuşmasını ‘hayır’ diyerek kesti.

Rutte, ABD Başkanı’nın, “Peki Amerika’ya gelen bu araçlarla ilgili bir şeyler yapacağız değil mi?” sorusuna yine gülümseme ile karşılık verdi.

(Via Euronews)