Hodor, neden tek kelimeyle konuşuyor?

Hodor, Neden Yalnızca Tek Kelime Söyleyebiliyor?

Dünyanın en çok izlenilen dizilerinden biri olan Game of Thrones’ta yer alan bir karakter olan Hodor, sadece tek kelime konuşabiliyor? Peki ama neden? Diziyi izleyen kişilerin aklına takılan bu sorunun yanıtı 6. sezon 5. bölümde geldi.

Dizide heybetli fakat bir o kadar iradesiz ve kendi başına iş yapamayan Winterfell’den Stark ailesinin bir ferdi olan Hodor’u dizide ilginç kılan özellik ise yalnızca ‘’Hodor’’ demesi.

George R.R Martin’in Game of Thrones dizisinde gerçek ismi ‘Hodor’ karakterinin ismi Wylis olarak geçiyor. Dizinin 6. Sezon 5. Bölümünde ise karakterin neden bu kelimeyi sürekli tekrarladığı gösterildi.

Sponsorlu
Game of Thrones'ta yer alan bir karakter olan Hodor
Game of Thrones’ta yer alan bir karakter olan Hodor

Kaleden düşerek ayağını sakatlayan Ned Stark’ın oğlu Bran’ı korumak için doğaüstü bir güce sahip Hodor, Akgezenlerden kaçarken kapıyı tuturak Bran’ın kaçmasını sağladı. Akgezenler tarafından parçalandığı sırada ise “Hold the Door” diyerek sayıklamaya başlıyor. Bran ise geçmişe yolculuk ettiği bir anda Wylis yani Hodor ile göz göze geliyor. Bu anda Wylis bilinmeyen bir nedenle yere düşüp kriz geçiyor. Geçirdiği travma sırasında ise “Kapıyı tut” anlamına gelen “Hold the Door” cümlesini tekrarlıyor. Bir kaç tekrardan sonra geçirdiği travma yüzünden konuşma yeteneğini kaybeden Wylis artık Hodor diye sayıklıyor.

Bu andan itibaren ise yaşadığı travma sonucu konuşma yeteneğini kaybeden Wylis artık hayatının geri kalanında sadece Hodor kelimesiyle konuşuyor.