Beşar Esad yönetiminin müttefiki olan Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Suriyeli Kürtler ile Şam arasında başlayan müzakereler hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Kürtlerin miting kutlaması

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, “Kürtler ve Kürt partileri Suriye devleti ile müzakere ederek doğru yolu tercih etti. Ey Kürtler ABD’nin sizi ne zaman ve kime satacağını bilmiyorsunuz. Sizi Türkiye, Rusya ya da kime satacağını Allah biliyor.” dedi.

“Ey Kürtler ABD’nin sizi ne zaman ve kime satacağını bilmiyorsunuz” cümlesini kuran Nasrallah, Kürtler için en iyi seçeneğin Esad yönetimiyle müzakereyi sürdürmek olduğu mesajını verdi.

Nasrallah, El Manar televizyonundan yayınlanan video mesajında, ABD’nin Fırat’ın doğusundan ne zaman çekileceğinin belli olmadığını belirterek, “Fırat’ın doğusu Kürtlerin denetiminde. Kürtler ve Kürt partileri Suriye devleti ile müzakere ederek doğru yolu tercih etti. Bu tercihten geri adım atılmamalı” değerlendirmesini yaptı.

Hizbullah Genel Sekteteri, iç savaştan önce ABD’nin Suriye büyükelçisi olan Robert Ford’un sözlerini hatırlatarak şöyle dedi: “Ford, ABD ile Kürtlerin ilişkisinin ahlaki olmadığını söylemişti. Yani ABD sizi kullanıyor. Ey Kürtler ABD’nin sizi ne zaman ve kime satacağını bilmiyorsunuz. Sizi Türkiye, Rusya ya da kime satacağını Allah biliyor.”

Irak’ta seçimleri kazanan Sadr hareketininin Sözcüsü: Kürtler olmadan hükümet kurulamaz!

AKRE, IKBY

Irak’ta genel seçimleri kazanan Sadr hareketininin Sözcüsü Selah Ubeydi, “Kürtler Irak’ın önemli bir bileşenidir. Kürtler olmadan Irak’ta hiçbir hükümet kurulamaz” demişti.

Rûdaw TV’ye konuşan Ubeydi, Mukteda Sadr’ın Kürtlerin rolünün farkında olduğunu belirtmişti; Sadr’ın seçimlerin ardından ilk görüşmeyi Kürtlerle gerçekleştirdiğini vurgulamıştı.

Ubeydi ayrıca, Irak’taki bütün siyasi tarafların Kürtlerin hükümette güçlü bir şekilde yer alması konusunda hemfikir olduğunu söylemişti.