Hindistan 2.000 Rs’lik banknotları tedavülden çekti

MUMBAI, 19 Mayıs (Reuters) – Merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın yüksek değerli kağıt paralarını tedavülden çekmeye başlayacağını söyledi.

Üst düzey maliye bakanlığı yetkilisi TV Somanathan’ın “normal hayatı veya ekonomiyi” bozmayacağını söylediği 2.000 rupi (24.5$) banknotların geri çekilmesi, dört büyük eyaletteki seçimlerin sonunda geliyor. yıl ve 2024 baharında ulusal oylama.

Hindistan’daki siyasi partilerin çoğunun, Seçim Komisyonu tarafından uygulanan katı harcama limitlerini karşılamak için seçim kampanyası harcamalarını finanse etmek için yüksek değerli faturalarda nakit biriktirdiğine inanılıyor.

Geri çekildiğini açıklayan Hindistan Merkez Bankası (RBI), para biriminin işlemler için yaygın olarak kullanılmadığını gösteren kanıtlar olduğunu söyledi.

Bu notlar yasal ödeme aracı olarak kalacak, ancak insanlar bunları 1 Eylül’de kullanacak. 30 içinde para yatırmaları ve daha küçük mezheplere dönüştürmeleri istenecek.

RBI yaptığı açıklamada, “Diğer kupür banknotların stoğu, halkın döviz talebini karşılamak için yeterlidir.”

2016 yılında, Narendra Modi liderliğindeki hükümetin 500 ve 1000 rupilik banknotları aniden geri çekmesinin ardından, 2000 rupilik banknot dolaşımdaki sahteleri ayıklamak amacıyla tanıtıldı.

Planın başarılı olduğuna dair çok az kanıt var, ancak hareket sistemik bir parasal açık yarattı ve bir gecede ekonominin para biriminin %86’sını değer bazında aldı.

Hükümet birkaç gün sonra yeni 500 rupi banknotlar çıkarmaya başladı ve dolaşımdaki para birimini daha hızlı yenilemek için 2.000 rupi ekledi.

Bununla birlikte, o zamandan beri merkez bankası 500 Rs ve altındaki banknotları basmaya odaklandı ve son dört yıldır yeni 2.000 Rs banknot basmadı.

Ekonomist ve eski Hindistan Baş İstatistikçisi Pronab Sen, yüksek değerli tahvillerin geri çekilmesini “mantıklı bir şeytanlaştırma biçimi” olarak nitelendirdi.

READ  Gordon E. Moore Yasası'nın arkasındaki Intel'in kurucu ortağı Moore, 94 yaşında öldü

ICRA’nın finanstan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Karthik Srinivasan, bankaların mevduat birikim oranlarının “yakın vadede biraz iyileşebileceğini” söyledi.

Bu, mevduat faizleri üzerindeki yukarı yönlü baskıyı hafifletecek ve kısa vadeli faiz oranlarında ılımlılığa yol açacaktır” dedi.

Hindistan bankaları, RBI faiz oranlarında geçen Mayıs ayından bu yana 250 baz puanlık artışa rağmen son aylarda çift haneli kredi büyümesi kaydediyor. Bankalar, artan talebi ve daralan likiditeyi karşılamak için mevduatlarını artırıyor.

(1 $ = 81,7800 INR)

Ira Dugal’ın açıklaması; Andrew Heavens’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir