Erzurum ve Bilecik’te Türkçe anlamı ‘kahraman’ olan ‘HERO’ baskılı tişört giyen 3 üniversiteli genç gözaltına alındı.

Erzurum Yakutiye ilçesinde HERO yazılı tişört giydikleri yönünde ihbar edilen iki genç polis tarafından takibe alındı.

Takip sonucu ‘HERO’ baskılı tişörtleri giydikleri tespit edilen Atatürk Üniversitesi öğrencisi iki genç, üniversite kampüsü içerisindeki marketten çıkarken Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

HERO tişörtü giyen biri

Benzer olay Bilecik’te de yaşandı. Şeyh Edebali Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Ramazan Öztürk adlı öğrenci üzerinde ‘HERO’ yazılı tişörtle çarşıda arkadaşlarıyla gezerken bir anda terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Sponsorlu

Bu olayla ilgili sorgusu alınan Ramazan Öztürk’ün babası Eyüp Öztürk olayla ilgili şaşkınlığını dile getirdi. Bu tişörtlerin yasak olduğunu bilmediğini ve oğlunun FETÖ ile hiçbir bir ilgisinin olmadığını belirtti.

Bilgi almak için karakola giden Eyüp Öztürk’e oğlunu göstermediklerini, durumu hakkında bir bilgi vermediklerini yalnızca ‘HERO’ yazılı tişörtü giymenin yasak olduğunu ve tutuklama talimatı bulunduğunu söylediklerini iddia etti.

Peki ‘HERO’ Yazılı Tişört Giymek Neden Yasaklandı?

FETÖ’cü Gökhan Güçlü

15 Temmuz günü gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, 13 Temmuz’da görülen duruşmaya sanık Gökhan Güçlü üzerinde ‘HERO’ (Kahraman) yazan tişörtle gelmişti.

Bu yüzden emniyet yetkilileri bu tişörtü giymenin amacını FETÖ terör örgütünün propagandasını yapmaya yönelik olduğunu vurgulayarak tişörtün yasaklandığını belirttiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarından Mustafa Doğan İnal’ın “Sanıklardan Gökhan Güçlü, üzerinde ‘HERO’ yani ‘kahraman’ yazan tişörtle mahkeme salonuna gelmiştir. Burada kahraman yoktur. Burada devlete meydan okuma vardır. Bu tişörtün çıkartılmasını talep ediyoruz” şeklindeki itirazı üzerine taraf avukatları arasında tartışma yaşanmıştır.

Bunun üzerine mahkeme heyeti oy birliği sanığın tişörtünün değiştirip salona gelmesi yönünde karar verilmişti. Sanığın bu duruma itiraz etmesi üzerine, duruşmadan alınıp cezaevine götürülmüştü.

Bu olayın üzerine Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü FETÖ’cü tutukluların kamuoyunu etkilemeye yönelik mesaj içerikli tişörtün toplatılmasına ilişkin, tüm Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıklarına genelge göndermişti.

Darbeci Gökhan Güçlü’nün giydiği ‘HERO’ yazılı tişört olay olmasıyla, tişörtü üreten firma satışları durdurdu.