İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nin, PKK ve FETÖ adına casuslukla suçlanan ABD’li Pastör Andrew Brunson hakkında verdiği ev hapsine alınma kararının ardından Brunson bugün cezaevinden tahliye edildi.

Andrew Brunson trump ile ilgili görsel sonucu

Son yılların en dikkat çeken tahliye kararlarından birine imza atan mahkeme günler önce verdiği tutukluluk halinin devamına kararını Trump’ın açıklamasından kısa bir süre sonra bozdu.

ABD Başkanı da 6 gün önce Erdoğan’a hitaben, “Rahibin tutuklu kalması rezalet” diye tweet atmıştı.

Ayrıca ABD Senatosu, Brunson için Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeren bir tasarı hazırlamıştı.

İzmir’de, FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD ‘li din adamı Andrew Craig Brunson’un tutukluğu, “sağlık sorunları” dikkate alınarak ev hapsine dönüştürüldü.

Kararın ardından Brunson 17.30 sıralarında Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden çıktı.

Brunson, Buca Kırıklar’daki İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden, ev hapsini çekmek üzere evine götürüldü.

[Haber görseli]

Cezaevinden araca bindirilen Brunson’ın evine götürülüşü sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

CNN Türk muhabiri Taylan Yıldırım, Brunson’a elektronik kelepçe takılacacağını ve pastörün avukatının elektronik kelepçe kararına itiraz edeceğini de aktardı.

Mahkeme 18 Temmuz’da görülen son duruşmada sanığın tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

ABD Dışişleri Bakanı: Yeterli değil

Andrew Brunson trump ile ilgili görsel sonucu

Ev hapsi kararıyla ilgili olarak ABD’den ilk tepki Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi.

Pompeo Twitter hesabından paylaştığı mesajda “Uzun zamandır beklediğimiz Pastör Brunson’un cezaevinden çıkarılıp Türkiye’de ev hapsine alınması haberini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak yeterli değil. Brunson aleyhinde inandırıcı bir delil görmedik. Türk yetkililere davayı bir an önce şeffaf ve adil bir tutumla çözmeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararında ne dedi?

Mahkeme, tutukluluğun ev hapsine çevrilmesi kararını şu gerekçelerle açıklandı:

“Her ne kadar 18 Temmuz 2018 tarihli oturumda sanık ve müdafi tarafından yapılan tahliye talebi reddedilmişse de CMK 104 ve 105. maddeleri uyarınca mahkememizce dosya üzerinde yapılan yeniden değerlendirme neticesinde sanığın savunmasının alınmış oluşu, sanığa isnat olunan suçlar yönünden delillerin büyük oranda toplanmış oluşu, sanık ve müdafi tarafından iletilen sağlık mazereti, sanık her ne kadar yabancı ülke vatandaşı ise de tutukluluktan elde edilecek faydanın etkin adli kontrol hükümleriyle sağlanabilecek oluşu hususları nazara alınarak tahliyesine karar verildi.”

Trump: Erdoğan serbest kalması için bir şey yapmalı!

Erdoğan ve Trump

ABD Başkanı Donald Trump mahkemenin 18 Temmuz’daki kararı sonrası Brunson’ın suçsuz olduğunu ifade etmiş ve Twitter hasebında paylaştığı mesajda “Erdoğan, Brunson’ın serbest kalması için bir şey yapmalı” cümlesini kurmuştu.

Brunson hakkındaki iddianamede ne suçlamalar var?

Mahkeme salonu [Arşiv]
Bruson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlandı ve Mart 2018’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Brunson’a hem Fethullah Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi.

Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi.