Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) bağlı 60 beldeye kayyımın atanacağı öne sürüldü.

Rûdaw’a konuşan analist Yahya Münis, “İyi şeylerin olacağını sanmıyorum. Hatta durumun daha kötü olma ihtimali de var. Aldığımız duyumlara göre, yerel seçimler öncesinde çıkartılacak KHK ile HDP’nin elindeki 60 belde de kayyım atanacak. Söz konusu beldelerde seçim yapılmayacağı gibi, seçimlerin ardından da kayyım atanacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan AK Parti’nin 6. Olağan Kongresi’nin 18 Ağustos Cumartesi günü yapılacağı duyuruldu. Kongre, gelecek yılın mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere de hazırlık niteliği taşıyor.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ise, düzenlecek kongrede bazı değişikliklerin yapılacağını belirtti.

“Türkiye’de sistem değişti” diyen AK Partili Aydın Altaç, sözlerine şunları ekledi:

“Söz konusu değişikliğin ardından partimiz de genel kongresini düzenliyor. Kongrede bazı değişiklikler olacak. Üyelerimiz arasında da bazı değişimler olacaktır. Değişim, gerek Türkiye gerekse partimiz için gereklidir. Bilindiği gibi Türkiye’de ağır işlenen bir sistem vardı. Yeni sisteme göre parti de değişimler olacaktır.”

HDP, 2014 yılı seçimlerinde 11 il, 63 ilçe ve 23 belde de toplam 102 belediye kazanmıştı. Şimdiye kadar 102 belediyeden 94’üne kayyım atandı.