HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde kazandığı 3 milletvekillerinden biri AK Parti’nin itirazı sonucunda biri iktidar partisine geçmişti. HDP bunun üzerine YSK’ya itirazda bulunmuştu.

YSK ise HDP’nin bu itirazını ve birçok sandığın yeniden sayılması isteğini İl Seçim Kurulu’nun verdiği ret kararına dayanarak kabul etmedi. YSK’nın bu ret kararıyla birlikte 24 Haziran seçimlerinde kentteki üç milletvekilinin ikisini HDP alırken biri de AK Parti’ye geçmiş oldu.

HDP listesinden milletvekilliğini kazanan Sait Dede ve tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in avukatı vasıtasıyla yarın mazbatalarını alacağı belirtildi.

“Çifte Standart Uygulanıyor!”

YSK’ya yapılan itiraz sonrası verilen ret kararına ilişkin HDP il binasında yapılan basın toplantısına, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan, Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve Hakkari’de seçilen milletvekilleri, Parti Meclisi (PM) üyeleri, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan milletvekili Özgökçe, “Şu ana kadar yaptığımız bütün itirazlar reddedildi. Seçim gününden sonra yapılan usulsüzlüklere ilişkin itirazlarımız İlçe seçim kurullarına yaptık. Ancak bu güne kadar itirazlarımızın tamamı sunulan onca belgelere, bilgilere ve tanıklara rağmen gerekçesiz ve incelemeksizin reddedildi. Şu anki tabloya bakıldığında itirazın kimin ettiğine bakılmaktadır. İtirazı AKP yapınca direk kabul ediliyor, HDP yapınca reddediliyor. Burada bizlere net bir şekilde çifte standart uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

“YSK Vicdanları Rahatlatmalı!”

Geçersiz sayılan oyların daha önce hiç bu kadar çok olmadığına vurgu yapan Özgökçe, “Geçersiz sayılan oylar seçim sonuca birebir etki edecek durumda olduğu için yaptığımız itiraz değerlendirilmelidir. Burada YSK’nın vereceği karar hakkaniyette uygun olmalıdır. YSK’nın incelemesi hayati öneme sahiptir. Kurul bugün toplanıyor ve verilecek karar ile meşruluk tartışması yaratmayan bir sonucun çıkmasını bekliyoruz. Çıkacak karar hem Hakkari halkının hem de bütün Türkiye’nin vicdanını rahatlatan bir karar olmalıdır” şeklinde konuştu.