Sandık kurullarından alınan ıslak imzalar ile İlçe Seçim Kurul sistemine girilen verileri karşılaştıran HDP, Diyarbakır’daki 4 sandıkta, HDP’ye verilmiş fakat Vatan Partisi’ne yazılmış 522 oy tespit etti.

HDP’liler, duruma hemen itiraz etti.

HDP Diyarbakır seçim Bilgi İşlem Merkezi, seçimlerde sandık başında görevlendirdikleri partililerin elindeki ıslak imzalar ile seçim YSK’nin seçim sistemine aktarılan veriler arasında yaptığı karşılaştırmada, Kayapınar, Sur ve Çermik ilçelerinde 4 ayrı sandıkta, HDP ‘ye verilmiş toplam 522 oy tespit etti.

HDP Diyarbakır seçim Bilgi İşlem Merkezi sorumlularından Edip Binbir, 522 oyun Vatan Partisi’ne yazılmasına karşı İl seçim Kurulu’na itiraz başvurusunda bulunacaklarını belirtti.

Durumun sevhen olduğunu düşündüklerini, aksini düşünmek istemediklerini belirten Binbir “Biz fark etmesek, oylarımız Vatan Partisi ‘ne yazılacaktı. Şu ana kadar fark ettiğimiz maddi hatalar bunlar. Islak imzalı tutanaklar ile verileri karşılaştırmayı sürdürüyoruz. Islak imzalı tutanakları kontrol ederken önceliğimiz kendi partimizin oyları ama diğer partileri de gösten geçiriyoruz. Bu oylarla ilgili olarak esasen itiraz süresi dün (26 Haziran) saat 15:00’da bitti. Ancak bu maddi bir hata olduğu için ve bu konuda YSK’nin eski emsal kararları bulunduğu için itirazıızın olulmu eğerlendirileceğini ve müspet sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Çünkü yasanın amir hükmü böyle” ifadelerini kullandı.