HDP, 24 Haziran milletvekili aday listesini YSK’ya sundu.

Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan İstanbul’dan, Sezai Temelli ise Van’dan aday olurken, listede gazeteci, sanatçı, akademisyen, KHK mağduru önemli isimler de yer aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran milletvekilleri seçimleri için oluşturduğu kesin aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. Listede gazeteci, sanatçı, akademisyen, KHK mağduru önemli isimler de yer aldı.

HDP’nin il il milletvekili aday tam listesi şöyle:

ADANA

1- Tülay Hatimoğulları
2- Kemal Peköz

ADIYAMAN

1- Hasan Basri Yorulmaz

AFYONKARAHİSAR

1- Nevin Aytekin

AĞRI

1- Bedran Öztürk
2- Dirayet Dilan Taşdemir
3- Dalha Kaya
4- Keziban Dumlu

AMASYA

1- Hamza Yılmaz

ANKARA 1. BÖLGE

1- Filiz Kerestecioğlu Demir

2- Eşref Kiraz

ANKARA 2. BÖLGE

1- Nuray Türkmen Canlı

ANKARA 3. BÖLGE

1- Veli Saçılık

ANTALYA

1- Kemal Bülbül
2- Deniz Yıldırım

ARTVİN

1- Recep Demirci

AYDIN

1- Ferhat Tunç Yoslun

BALIKESİR

1- Nesibe Yöyler

BİLECİK

1- Fehmi Korkmaz

BİNGÖL

1- Erdal Aydemir
2- Nihat Aksoy
3- Gülistan Azak

BİTLİS

1- Mahmut Celadet Gaydalı
2- Zahit Mutlu
3- Sevda Tabak Yamaç

BOLU

1- Kenan Balta

BURDUR

1- Bekir Çiçek

BURSA 1. BÖLGE

1- Yüksel Akgün

BURSA 2. BÖLGE

1- Mehmet Emin Adıyaman

ÇANAKKALE

1- Bülent Köreği

ÇANKIRI

1- Nazlı Çoban

ÇORUM

1- Bektaş İlhan Eke

DENİZLİ

1- Şerife Yıldırım

DİYARBAKIR

1- Adnan Selçuk Mızraklı
2- Salihe Aydeniz
3- İmam Taşçıer
4- Remziye Tosun
5- Hişyar Özsoy
6- Semra Güzel
7- Garo Paylan
8- Dersim Dağ
9- Musa Farisoğulları
10- Abdurrahim Durmuş
11- Mehmet Temizyüz
12- Ferda Fahrioğlu Akın

EDİRNE

1- Murat Amil

ELAZIĞ

1- Cevdet Konak
2- Selma Metin

ERZİNCAN

1- Pınar Aytekin Özgüç

ERZURUM

1- Mehmet Kasım Fırat
2- Zeliha Dündar

ESKİŞEHİR

1- Hüseyin Demir
2- Nurten Özer Uluçelebi

GAZİANTEP

1- Mahmut Toğrul
2- Bedriye Yorgun
3- Mehmet Karayılan

GİRESUN

1- Halil Karavelioğlu

GÜMÜŞHANE

1- Seyit Kartal

HAKKARİ

1- Leyla Güven
2- Sait Dere
3- Özgür Zeydanoğlu

HATAY

1- Barış Atay Mengüllüoğlu

ISPARTA

1- Mevlüt Sabuncu
2- Celal Çiçek

MERSİN

1- Fatma Kurtulan
2- Rıdvan Turan
3- Atillah Güney

İSTANBUL 1. BÖLGE

1- Pervin Buldan
2- Musa Piroğlu
3- Erkan Baş
4- Erol Katırcıoğlu
5- Sema uçar

İSTANBUL 2. BÖLGE

1- Ahmet Şık
2- Oya Ersoy
3- Hüda Kaya
4- Mustafa Avcı
5- Tülay Korkutan

İSTANBUL 3. BÖLGE

1- Turgut Öker
2- Dilşat Canbaz Kaya
3- Hakkı Saruhan Oluç
4- Ali Kenanoğlu

İZMİR 1. BÖLGE

1- Serpil Kemalbay Pekgözegü
2- Nurettin Turğay
3- Yalçın Yanık
4- Rahime Turan
5- Hüseyin çağlar

İZMİR 2. BÖLGE

1- Murat Çepni
2- İdil Uğurlu
3- Ayşe Yılmaz
3- Mehmet Aker
4- Cemile Aydın

KARS

1- Ayhan Bilgen
2- Arzu Muco
3- Bişar Abdi Alinak

KASTAMONU

1- Hüseyin Gökoğlu

KAYSERİ

1- Kadri Erener
2- Eylem Cengiz

KIRKLARELİ

1- Diren Cevahir Şen

KIRŞEHİR

1- Gökhan Akın
2- Heliz Abı

KOCAELİ

1- Ömer Faruk Gergerlioğlu
2- Fatma Yıldırım
3- Kureyş Bilgiç
4- Yasemin Üçer

KONYA

1- Bülent Kılıç
2- Berna Çelik
3- Eylül Yaylacı
4- Gıyasettin Almaz
5- Jiyan Huri Yalçın
6- Ramazan Ot
7- Bahar Ekinci

KÜTAHYA

1- Abdurrahman Adıyaman

MALATYA

1- Mehmet Tuncel
2- Jiyan Taş
3- Kemal Gedik
4- Fatma Alataş
5- Hüseyin Kılınç
6- Sinan Öztürk

MANİSA

1- Lezgin Botan
2- Birgül Sağsöz
3- Adnan Mankan
4- Hasret Aslan
5- Cevdet Yıldız
6- Bayram Sönmez
7- Abiddin Padak
8- Nihat Yıldırım
9- İhsan Çaça
10- Veysi Durgut

KAHRAMANMARAŞ

1- Hüseyin Bakır
2- Meryem Yıldız
3- Rauf Tepe
4- Sevgi Borak
5- Şahin Şanci
6- Tülay Kılınç Deniz
7- İnanç Yıldız
8- Recep Kaya

MARDİN

1- Mithat Sancar
2- Pero Dündar
3- Tuma Çelik
4- Ebrü Günay
5- Gülbin Şahin Dağhan
6- Dilaver İnal

MUĞLA

1- Sultan Özcan
2- Hüsran Belgin Koç
3- Yılmaz Yüksel
4- Ebru Demir
5- Kemal Koç
6- Sebahat Fırat
7- Abdullah İpekli

MUŞ

1- Gülistan Kılıç Koçyiğit
2- Mensur Işık
3- Şevin Coşkun
4- Adnan Topçu

NEVŞEHİR

1- İrfan Turan
2- Bedrettin Eser
3- Kevser Yalçın

NİĞDE

1- Mehmet Salih İtah
2- İbrahim Avşar
3- Ümran Baturay

ORDU

1- Mesut Bilgi
2- Bayram Kuşman
3- Ruken Kayaalp
4- Şevder Yandı
5- Çetin Kaplan
6- Tahsin Timur

RİZE

1- Necmettin Durmuş
2- Köna Hazar Özsoy
3- Sevgi Evren Köroğlu

SAKARYA

1- Çiçek Arıç
2- Hividar Tangüner
3- Hüseyin Kaya
4- Gaye Çalışkan
5- Kemal Fktaş
6- Derya Bingöl
7- Haydar Erol

SAMSUN

1- Mediha Oya Yağcı
2- Celal Kocabıyık
3- Efraim Vayiç
4- Ali Dursun Kurt
5- Fikri Yolaydın
6- Kubilay Öztürk
7- Cemil Aksu
8- Sevda Özbek Yakut
9- Yusuf Kır

SİİRT

1- Meral Danış Beştaş
2- Sıdık Taş

SİNOP

1- Ayşegül Kafkas
2- Sefa Öztürk

SİVAS

1- Salim Kaplan
2- Feray Mertoğlu
3- Hüseyin Eriş
4- Gurbet Demirhan
5- Erhan Gövercin
6- Halime Tunç
7- Tekin Çatalkaya

TOKAT

1- Erdal Bektaş
2- Rana Rende
3- Namet Ertoğan
4- Muhammet Veysel Yıldız
5- Servet Yüksel

TRABZON

1- Hüseyin Taka
2- Ahmet Hazar Dilaver
3- Kader Uzun Madenkuyu
4- Nurettin Karadeniz
5- Güven Atabay
6- Dursun Ali Kurt

TUNCELİ

1- Alican Önlü
2- Meral Hanbayat Yeşil

ŞANLIURFA

1- Nimetullah Erdoğmuş
2- Ayşe Sürücü
3- Nusrettin Maçin
4- Ömer Öcalan
5- Aliye Kızıldamar
6- İsmail Kaplan
7- Roza Yazmacı
8- Yusuf Yetim
9- Songül Arpa
10- Orhan Özkan
11- Elif Rojda Talar
12- Celaledin Erkmen
13- Meral Balter
14- Bişar Tüysüz

UŞAK

1- Süleyman Sözkesen
2- Şükran Sarı
3- Memet Latif Yıldırım

VAN

1- Sezai Temelli
2- Bedia Özgökçe Ertan
3- Murat Sarısaç
4- Muazzez Orhan
5- Tayip Temel
6- Cengiz Çiçek
7- Mukaddes Karakoç
8- Asuman Yelmazer

YOZGAT

1- Yusuf Aran
2- Mehmet Şirin Erez
3- Deniz Öztürk
4- Cem Eren Aslan

ZONGULDAK

1- Mehmet Zeki Salmanoğlu
2- Bedirhan Güneş
3- Asya Gezer
4- Fevzi Kaya

AKSARA

1- Seyit Mehmet Keskin
2- Cihan Yılmaz
3- Şükran Acar
4- Ahmet Demir

BAYBURT

1- Şemsettin Takva

KARAMAN

1- Cemil Yalçın
2- Ayşe Durunesil
3- Remzi Gökdağ

KIRIKKALE

1- Doğan Anğay
2- Rıfat Roni
3- Tekyeddin Aktaş

BATMAN

1- İdris Baluken
2- Feleknas Uca
3- Necdet İpekyüz
4- Ayşe Acar Başaran
5- Şükrü Baytar

ŞIRNAK

1- Abdullah Güngen
2- Leyla Birlik
3- Hüseyin Kaçmaz
4- Nuran İmir

BARTIN

1- Yılmaz Topaloğlu
2- Şayeste Salmanoğlu

ARDAHAN

1- Taşkın Aktaş
2- Yaşar Kaya

IĞDIR

1- Kıznaz Türkeli
2- Habip Eksik

YALOVA

1- Ali Fuat Hatip
2- Hediye Polat
3- Abdurrazak Ekinci

KARABÜK

1- Ensar Topal
2- Mustafa Özsoy
3- Derya Göçtürk

KİLİS

1- Kasım Kısa
2- Ezel Aydın

OSMANİYE

1- Ahmet Eken
2- Müslüm Çağan
3- Derya Turhan
4- Celal Eker

DÜZCE

1- Yahya Macit
2- Sema Güneş
3- Mehmet Şerif Orgun