HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında 33 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşmasına katılarak mahkemeye ifade verdi.

Duruşmaya bir önceki celsede hakkında zorla getirme kararı çıkarılan Ziya Pir ile avukatları katıldı.

Milletvekilinin mahkeme heyetine verdiği ifade de dikkat çekici bazı ayrıntılar yer aldı.

İfadesinde mahkemede bulunmasının milletvekili olması ve dokunulmazlığı bulunması nedeniyle usulsüz olduğunu belirten Ziya Pir, “4 Kasım gecesi evimden zorla gözaltına alındığımda bana savcılığın gönderdiği çağrı kağıdı ulaşmamıştı. Savcı bu durumu itiraf edip, usul hatası olduğunu söyledi. Sanık olarak yargının karşısında olmam hukuka aykırıdır. Savcı dosyaya baktığında yanlış bir adrese çağrı kağıdı gönderildiğini söyledi. Bir milletvekilinin ifadeye çağrılmadan, gece evinden alınması hukuksuzdur. Bu yargılamanın durdurulmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Duruşma savcısı Ziya Pir’in yargılamanın durdurulmasına yönelik talebinin reddini isteyerek mahkeme heyetinin vereceği yanıt beklendi. Mahkeme ise soruşturma aşamasında ifadeye çağrılma sırasında yapıldığı iddia edilen usulsüzlük sabit bulunmasına karşın, bunun yargılamanın durmasını gerektirmeyeceğinden Pir’in talebinin reddine karar verdi.

HENDEK OLAYLARINDA POLİS KAFAMA SİLAH DAYADI

HDP’li Vekil dikkat çekici açıklamalarda da bulundu. Hendek eylemlerini onaylamadığını dile getiren Pir, “Hatta silahlı çatışmanın bir tarafı olan örgütün beni linç edeceğini düşündüm. Dokunulmazlığım kaldırıldığında fezlekeleri inceleyen Ak Parti milletvekilleri ‘Biz bu konuşmayı Diyarbakır’da yapamazdık’ dediler. Bütün konuşmalarımda hak arayışının anayasal ve yasal çerçevede yapılmasını söyledim” cümlesini kurdu.

Hendek olayları sırasında dikkat çekici bir anını da anlatan Pir, Hendek olayları sırasında polislerin kapasına silah dayayarak, “Sen bizim vekilimiz değilsin” dediklerini de söyledi.