HDP Muş Milletvekilli Mensur Işık, Hakkâri’deki mühimmat patlamasında hayatını kaybeden jandarma er İbrahim Özkur’un Muş Varto Leylek köyündeki taziyesine katıldı. Işık, aileye başsağlığı dileklerini iletti.

Işık, ‘sorunları çözemediğimiz için gençlerimiz ölüyor’ derken, ne PKK’li ne de güvenlik güçlerinden artık ölümlerin yaşanmamasını isteyerek, sorunun çözümü siyasetçilere sorumluluk alma çağrısında bulundu.

‘SORUNLARI ÇÖZMEDİĞİMİZ İÇİN GENÇLERİMİZ ÖLÜYOR’

Artı Gerçek’e konuşan Işık, jandarma er İbrahim Özkur’un ailesine dün taziye ziyaretinde bulunduğunu belirtti.

Ailenin kendilerini olumlu karşıladığını söyleyen Işık, siyasetçiler olarak toplumda yaşanan tüm acıları paylaştıklarını belirtti.

Bu coğrafyada çatışmalardan dolayı insanların hayatını kaybetmesinin çok acı bir durum olduğunu ifade eden Işık, “Çatışmalı süreçte yaşanan bu acı olay vardı. Ne olursa olsun ölüm acıdır. Bizim açımızdan yaşanan ölümler bir sorundur. Biz kimiz? Biz siyasete soyunmuş, halktan oy almış, sizin sorunlarınızı çözmeye adayız diyen insanlarız. Şimdi bizim o sorunu çözmemiz gerekiyor. Biz bu sorunu çözemediğimiz için bu insanların taziyeleri kuruluyor. Bu gencimiz hayatını kaybediyor. Gidip orda hamasi duygularla, işte Vatan-Millet-Sakarya söylemini geliştirerek toplumu kutuplaştıran değil, çözüm adına orada var olduğumuzu, çözüme aday olduğumuzu ve bizim sesimize ailelerin de ses olması gerektiğini dile getiriyoruz. Getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘BİR AY ÖNCE AKRABASININ TAZİYESİ VARDI’

Her iki taraftan da ölümlerin yaşandığını ifade eden Işık, aynı köyde bir ay önce de taziye kurulduğunu hatırlattı.

Işık, “Bir ay önce aynı köyde, dün taziyesine gittiğimiz İbrahim Özkul’un akrabası, köylüsü aynı şekilde çatışmalı sürecin diğer tarafından, PKK’li olarak hayatını kaybetmişti. Onun taziyesinde de bulunmamız gerekiyordu ve bulunduk zaten. Kim olursa olsun, çatışmalı süreçte hayatını kaybedenlerin taziyesine gideriz” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLARIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDUKLARINI ÖRTBAS ETMEK İSTİYORLAR’

“Çünkü çatışmalı süreçte yaşamını kaybedenlerin sorumluluğunu Kürt siyasetine atmak istiyorlar. Bu noktada kendi sorumluluklarını yerine getiremedikleri için, insanların ölümüne sebep oldukları gerçekliğini örtbas etmek istiyorlar” cümlelerini kuran Işık, şöyle devam etti: “Çünkü zaman zaman güvenlik güçlerinin taziyelerine giden mülki idare amirleri olsun, güvenlikten rütbeliler olsun işte orada yaptıkları konuşmalarla yarattıkları siyasi atmosfer biraz buna hizmet ediyor. Aslında bunlar çatışmalı süreç bittiği zaman, sorunların konuşarak çözme aşamasında geldiğimizde, iktidarlarının sonu olacağını düşünüyorlar.

‘PKK’Lİ OLSUN, GÜVENLİK GÜÇLERİNDEN OLSUN; İNSANLARIMIZ ÖLMÜYORDU’

Ülkede çözüme ilişkin adım atılması gerektiğini ifade eden Işık, ölümlerin yaşanmaması için siyasetçilerin inisiyatif alması gerektiğini belirtti.

2013 yılında yaşanan çatışmasızlık dönemine dikkat çeken Işık, “Biliyorsunuz birkaç sene önce bu ülkede bir çözüm süreci yaşandı. Yavaş ilerleyen bir süreç vardı. Ama en nihayetinde toplumda bu tür acılar neredeyse yok denecek seviyeye gelmişti. İnsanlarımız ölmüyordu. PKK’li olsun, güvenlik güçlerinden olsun, ister Türk, ister Kürt. Üniforması ne olursa olsun insanlarımız ölmüyordu. Anaların gözyaşları yoktu o süreçte. En azından öyle bir faydası vardı. En nihayetinde toplumda o anlamda büyük oranda rahatlamıştı. Şimdi ne diyoruz. Dünya medeniyetleri, Kürt sorununa benzer sorunu yaşayan ülkeler, kendi sorunlarını çözmüşse, bizim de en nihayetinde o noktaya gideceğimiz kesin” dedi.