Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Mersin 2. Olağanüstü İl Kongresi’ne katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Genel af tartışmalarına değinen Buldan, “Gelin aftan önce adaleti ve hukuku tartışalım” çağrısında bulundu.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sponsorlu

“Türkiye, tarihinin en derin krizleri ve kaosları ile boğuşan bir ülke haline gelmiştir. Gittikçe toplumsal krizin derinleştirilmeye çalışıldığı bir süreçle karşı karşıyayız. 24 Haziran öncesi verilen vaatleri hatırlatmak isteriz. Başta Cumhurbaşkanı’nın seçimlerden sonra bu ülkede huzurun, refahın, barışın ve demokrasinin temellerinin atılacağı yönündeki vaatlerini yakından takip ettik, ancak seçimlerden sonra bile Türkiye’nin geldiği durum, başta Suriye politikaları olmak üzere, yaşananlar Türkiye toplumunu istemediği bir duruma sürüklemiştir. Savaşlar birbirini tetikleyen ekonomik krizlere neden olmuştur. Kendi toplumu ile barışı örgütleyemeyen bir iktidarın, Suriye’de Avrupa ülkeleri ile barışı tesis etmesi mümkün değildir.

Ekonomik kriz, toplumsal ve siyasal kriz AKP hükümetinin bu ülkeyi yönetemediğinin göstergesidir. Bu ülkede bir kriz var, bu krizi yok sayanlar bu ülkeye Saray’dan bakıyorlar. “Kriz mriz yok” diyenler bu ülkeye Saray’ın penceresinden bakanlardır. Katar’dan milyon dolarlık uçak alırsanız elbette bu ülkede krizi göremezsiniz. Bu kriz sizi değil işçiyi, köylüyü, kadını vurdu. Bu ülkeyi yöneteceğim diye ortaya çıkarak her gün partimize saldıranlar şunu görmeli, Türkiye toplumu ülkeyi bu şekilde yönetmenize izin vermeyecek.”

‘AKP’NİN 400 VEKİL RÜYASINI KABUSA ÇEVİRDİK’

“Bizler 24 Haziran’da AKP’yi iktidardan düşüremedik ama onun hayallerini yıkmış olduk. 400 milletvekili ile Parlamento’ya girmek isteyen AKP’nin rüyasını kabusa çevirdik. Bugün MHP ile koalisyon yapma zorunluluğu olan bir parti haline geldiler. Ama bununla sınırlı kalmayacak. Yerel seçimler önemli bir fırsat olarak karşımızda duruyor. Mersin pilot bir bölgedir. Burada yapılacak olan ittifaklar, güç birlikleri, AKP-MHP koalisyonunu geriletme çabaları tüm Türkiye’ye örnek olacaktır.

Türkiye’nin her yerinde, doğusunda batısında HDP olarak başta muhtarlıklar olmak üzere, ilçe, il belediye başkanlarımızı halkımızın tercihleri doğrultusunda belirlemeyi hedef olarak koyduk. Kürdistan’da Erdoğan’ın kayyumlarını kıraathanelere göndermek boynumuzun borcudur. O kayyumlar ki Kürt halkının bütün değerlerine hakaret eden, dilini yok sayan zihniyeti, bizler ayaklarımızın altına almaya hazırlanıyoruz. Burada sadece Akdeniz Belediyesi’ne değil, Akdeniz Belediyesi gasp edilmiş olabilir, Fazıl Türk arkadaşımız rehin alınmış olabilir, ama biz Mersin’de sadece Akdeniz Belediyesi’ne değil Büyükşehir Belediyesi’ne de talibiz.

Mersin’deki tüm sivil toplum örgütlerine, demokratik güçlere AKP-MHP dışındaki tüm partilere çağrı yapmak istiyoruz, bu bir fırsattır. Kendi adayımızın, barışı, demokrasiyi, özgürlükleri ve yerinden yönetimi esas alan arkadaşlarımızın arkasında hep birlikte durmak, yan yana yürümek hepimizin boyun borcudur. Bu tarihsel fırsatı kaçırmayacağız. Biz şu lafı asla unutmuyoruz. Seyid Rıza darağacına giderken “sizin hilelerinizle baş edemedik bu bize dert oldu, biz de sizin önünüzde diz çökmedik bu da size dert olsun”.”

‘GENEL AFTAN ÖNCE ADALET VE HUKUKU TARTIŞALIM’

“Af yasası Türkiye toplumunun gündemindedir. Ancak AKP hükümetine şunu söylüyoruz; gelin aftan önce adaleti ve hukuku tartışalım. Bir ülkede adalet yoksa, demokrasi yoksa, çıkaracağınız hiçbir kanun toplumsal barışa hizmet sağlamayacaktır. Cezaevinde rehin tutulan milletvekili arkadaşlarımızı, belediye eşbaşkanlarını, siyasi tutsakları hangi kapsamda değerlendireceksiniz? Sadece siyaset yapan, halkının yanında olan siyasetçileri rehin tutuyorsunuz. Ancak halkımıza söz veriyoruz, mücadelemizle cezaevindeki arkadaşlarımızı biz çıkaracağız, Demirtaş’ı da Yüksekdağ’ı da Leyla Güven’i de tüm arkadaşlarımızı da mücadelemizle çıkaracağız.”