HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Avrupa’daki bazı Türkiye kökenlilere suikast iddiasını gündeme taşımıştı.

Almanya’daki emniyet yetkilileri, HDP’li Garo Paylan’ın gündeme getirdiği Avrupa’daki bazı Türkiye kökenlilere suikast iddiasıyla ilgili “Tehlikeden haberdarız” açıklamasını yaptı.

HDP, İstanbul Milletvekili Garo Paylan TBMM’de konuşurken (ARŞİV)

Alman Emniyet Teşkilatı, Paylan’ın Avrupa’daki Türkiye kökenli bazı kişilere suikast hazırlığı yapıldığı yönündeki iddialarıyla ilgili, “Tehlike durumundan haberdarız” ifadesini paylaştı.

Sponsorlu

Gezal Acer’in DW Türkçe’de yer alan haberine göre, Almanya Emniyet Teşkilatı, söz konusu suikast hazırlığı iddiasının araştırılmaya devam edildiğini belirtildi.

Emniyetten yapılan açıklamada, “Söz konusu tehlike durumundan haberdarız ve en gerekli duyarlılıkla incelememizi sürdürüp durum değerlendirmesi yapıyoruz. Ancak duruma ilişkin ayrıntılar ve koruma önlemlerine dair bilgi veremeyecek olmamızı anlayışla karşılamanızı bekliyoruz” cümleleri kullanıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, AK Parti döneminde Avrupa ülkelerine yerleşmek zorunda kalan akademisyen, gazeteci, yazar ve yurt dışındaki Alevi ile Ermeni kanaat önderlerine yönelik Türkiye içinden yönlendirilen suikast hazırlığı olduğuna dair istihbarat aldığını belirtmişti.

DW Türkçe’ye bilgi veren Paylan, öne sürdüğü suikast iddiasını yurt dışından alınan istihbarat bilgilerine dayandırdığını ancak elindeki teyitli bilgilerin kaynağını açıklayamayacağını belirtti.

Paylan, “bu bilgilerin çok sağlam teyit edilmiş bilgiler olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Paylan, halihazırda sözkonusu suikast tehdidi nedeniyle başta Almanya ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde koruma sağlanan kişiler olduğunu belirtti. Paylan, “listede şu anda bazı isimler var ve listenin daha da geniş olduğuna dair iddialar var” dedi.

Avrupa’da suikast düzenleneceği iddia edilen kesimler arasında Aleviler de gösteriliyor.

DW Türkçe’ye bilgi veren Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan Yılmaz Kahraman, kendilerinin de altı ay ve bir sene öncesine kadar bazı değişik kanallardan Almanya ve Avrupa’da suikast planları olduğuna yönelik bir tehdit olduğu duyumunu aldıklarını aktardı.

Kahraman, bu durumu İçişleri Bakanlığı’na bildirdiklerini ve bakanlığa değişik kanallardan bu yönde bilgiler aldıklarını belirterek, uyarıda bulunduklarını kaydetti.

Kahraman, bakanlığın konfedarasyon başkanına gerekli incelemelerin yapılacağını aktardığını belirtti.

Kahraman, daha önce de Almanya’daki cem evlerine saldırılar düzenlendiği ve duvarlarının işaretlendiğini kaydetti.

“Baden Württemberg eyaletinde ve Müllheim’da cem evlerimize saldırılar oldu, işaretlemeler oldu. Yine Emmerich Alevi Kültür Merkezi’ne de saldırı oldu” şeklinde konuşan Kahraman, tüm bu vakaların polise intikal ettiğini ancak herhangi bir şüphelinin yakalanamadığını aktardı.

Türkiye’de yaşanan gelişmelerin Almanya’da kendilerine de yansıdığını belirten Kahraman, aşırı sağcı Türkiyeli grupların da hedefinde olduklarını öne sürdü.

Garo Paylan da Almanya’daki Türkiye kökenli kişilere yönelik suikast hazırlığının Türkiye’den yönlendirildiğine yönelik iddialar olduğunu belirtti.

Paylan, “Ben bunun muhakemesini şöyle yapıyorum; geçmişte Türk devleti içindeki belli odakların, bu gelenekte nasıl etkileştiğini bildiğim için bu istihbaratın doğru olabileceğini yani bugüne kadar birçok siyasi cinayete baktığımız zaman devletin belli odaklarının yol verdiğini, planlama yaptığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Garo Paylan, yaptığı basın toplantısında, suikast iddiasının ardından Almanyalı Osmanlılar çetesiyle bağlantıları olduğu iddia edilen AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk’e de değindi.

Almanyalı Osmanlılar çetesi hakkında Baden Württemberg Eyaleti’nde bir soruşturma yürütüldüğü belirtmişti.

Bu iki iddiayı arka arkaya dillendirmesine yönelik de, “Metin Külünk’ün bu derin yapıyı okuyabilecek bir kişilik olmadığını düşünüyorum. Ama kendi miliyetçi tavrıyla, durumdan vazife çıkaran tavrıyla bu ilişkilere girdiğini düşünüyorum. Ama bu ilişkilerin nelere yol açabileceğini Metin Külünk’ün de okuması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Paylan, “bu yapıların Metin Külünk ile birlikte başka dinamikler tarafından kullanılıp da daha vahim hadiselere yol açtırılabileceğine” dikkat çekti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan: Avrupa’da yaşayan Türkiyeli Alevi ve Ermenilerin temsilcileri ve gazeteci, yazarlara yönelik suikast listesi var.

HDP’li Garo Paylan, Avrupa’da yaşayan Türkiyelilerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Paylan şunları: “Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan Türkiyeli Alevi ve Ermeni toplumları temsilcileri ve AKP iktidarında ülkeyi terk etmek zorunda kalmış gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, kanaat önderlerine yönelik eylem hazırlığı içinde olan grupların, ses getirecek bir eylem için harekete geçtiği bilgisi tarafıma ulaştı” demişti.

[Via DW Türkçe]