HDP’nin Edirne F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, hükümetin 24 Haziran seçimlerini kazanmak için tüm kurumlara baskı yaparak kendisini cezaevinde tuttuğunu belirterek, “HDP barajı aşarsa Türkiye nefes alır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalacağıma inanıyorum. İkinci turda en geniş demokrasi ittifakını sağlayacağız ve halkımızın önüne güçlü bir alternatifle çıkacağız” ifadelerini kullandı.

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarına tutuklu olduğu Edirne Cezaevi’nden devam eden Selahattin Demirtaş, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Herkesin yeni bir yönetime hazır olmasını söyleyen Demirtaş, “AKP’nin seçimi kaybedeceği netleşti. Giderek daha saldırgan bir üslupla beni hedefe koymalarının nedeni de budur” dedi.

Demirtaş’ın Twitter’dan yaptığı paylaşımlar şöyle:

* 16 Nisan referandumunu, bizi içeri atarak komployla ve hileyle kazandılar. Şimdi, 24 Haziran’da da kazanabilmek amacıyla beni içeride tutuyorlar. Bunun için, Anayasa Mahkemesi dahil bütün mahkemelere baskı uyguluyorlar.

* Dosyalarıma bakan bazı hakimler, gördükleri baskılar nedeniyle istifa, hatta intihar noktasına geldiler. Her şeye rağmen, birçok onurlu ve cesur hakimin olduğunu da biliyorum.

* Bu zulüm düzeni 24 Haziran’da artık sona erecek. Hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı sağlanacak, yargıçlar da yargılananlar da adil yargının güvencesinde olacak. Yeter ki, 1 oy HDP’ye 1 oy Demirtaş’a verin.

* AKP’nin seçimi kaybedeceği netleşti. Giderek daha saldırgan bir üslupla beni hedefe koymalarının nedeni de budur. Yandaş anket şirketleri bile durumu kurtaramıyor artık.

* Herkes yeni bir yönetime, demokratik bir geleceğe hazır olsun. Bu arada, kimse bu saatten sonra AKP uğruna suça ve günaha bulaşmaya da kalkmasın, sadece kendi başını yakmış olur.

* HDP barajı aşarsa Türkiye nefes alır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalacağıma inanıyorum. İkinci turda en geniş demokrasi ittifakını sağlayacağız ve halkımızın önüne güçlü bir alternatifle çıkacağız. Bu ittifak, Millet İttifakı’nı aşan bir genişlikte olacaktır. Bunu mutlaka başaracağız.