HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Kandil operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP Logosu

Muhalefetin Afrin operasyonunda olduğu gibi bir pozisyon takınmaması gerektiğini belirten Bilgen, aksi durumda psikolojik üstünlüğü kaybedecekleri uyarısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Selma Güzelyüz’ün haberine göre Bilgen, “Muhalefetin bu operasyonunu önüne geçip, açık yüreklilikle iktidarın asıl amaçlananı masaya yatırması ve kamuoyuna tartışmayı başlatması gerekir. Yoksa ‘iktidar ne yapıyorsa devlet için yapıyor’ propagandasına boyun eğilir, teslim olunursa, sonrasında hiçbir konuda söz söyleme, eleştirme fırsatı yakalayamaz. Bu da neredeyse seçim anlamsızlaştırır” ifadelerini kullandı.

Son günlerde iktidar cephesinde sık sık dile getirilen operasyona ilişkin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “16 yıldır Kandil’e gitmeyenler son 16 günde mi gitmeyi akıllarına koymuşlar” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da, “Erdoğan seçimleri kazanmak için her şeyi kullanıyor. Türk ordusu dahil. 16 seneden bu yana bir operasyon gerçekleştirmeyen Erdoğan, seçimlere 20 gün kala bir Kandil operasyonu yapıyor ise bu askeri değil politik propaganda amaçlı bir operasyondur” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, iktidarın operasyon kararını ele alırken, seçim sonuçlarını etkileyecek muhalefet partilerine çağrı yaparak uyarılarda bulundu.

‘MANİPÜLASYON GİRİŞİMİ’

Kandil operasyonun seçimlere 20 gün kala gündeme gelmesinin tesadüfle açıklamayacağını da sözlerine ekleyen Bilgen, “Seçimlere giderken, iç politikada yaşadıkları sıkışmayı aşmak, dikkatleri başka tarafa yönelterek, kamuoyunu manipüle etmeyi amaçlayan bir girişimle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Bilgen, “Türkiye’de ne zaman ekonomik kriz başlar, toplumun siyasal sorgulaması güçlenirse, mutlaka güvenlik politikaları, ülkenin güvenliğe dair bir tehdit ön plana çıkartılır ve kamuoyu bu eksende şekillendirilmeye çalışılır” şeklinde konuştu.

‘MUHALEFET AÇIK YÜREKLİLİKLE TARTIŞMALIDIR’

Bilgen, başlatılan operasyon karşısında muhalefetin tutumuna dair şu uyarılarda bulundu:

“Muhalefet operasyonun hem zamanlamasını hem de doğru olup olmadığını açık yüreklilikle tartışmalıdır. Bilinçli bir şekilde tartışılması zor bir konu olarak ele alındığı için muhalefeti iktidarın arkasına, yedeklemeye iktidar blokunun safında pozisyon almaya zorluyor. Eğer muhalefet Afrin operasyonunda olduğu gibi bir pozisyon takınırsa, psikolojik üstünlüğünü kaybetmiş olur. Seçimlere ramak kala, iktidara eleştiri yapmanın, başka alanları tartışmanın imkanı kalmaz.

Çünkü operasyon sanki bir beka davası gibi tarif edilir. Dolayısıyla hükümete yönelik her türlü eleştiri, sanki ülkeye yönelik tehdit ve saldırı gibi ele alınır. Onun için muhalefetin bu operasyonunu önüne geçip, açık yüreklilikle iktidarın asıl amaçlananı masaya yatırması ve kamuoyuna tartışmayı başlatması gerekir. Yoksa ‘iktidar ne yapıyorsa devlet için yapıyor’ propagandasına boyun eğilir, teslim olunursa, sonrasında hiçbir konuda söz söyleme, eleştirme fırsatı yakalayamaz. Bu da neredeyse seçim anlamsızlaştırır.”