Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeye ilişkin teklif hangi parti tarafından getirilirse getirilsin destek vereceklerini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, yerel seçim ittifakına ilişkin, “Bizim baştan ittifak yapma heves ve hırsımız yok ama aynı şekilde toplumdaki beklentiyi de yok sayma, görmezlikten gelme gibi bir hakkımız yok” yorumunda bulundu.

Sponsorlu

Bilgen, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeye ilişkin teklif hangi parti tarafından getirilirse getirilsin destek vereceklerini belirtti.

Bilgen, 24 Haziran seçimlerine Millet İttifakı çatısıyla giren AKP ve MHP’nin yerel seçimde de ittifak yapacağı kulisinin hatırlatılması üzerine “Bizim baştan ittifak yapma heves ve hırsımız yok ama aynı şekilde toplumdaki beklentiyi de yok sayma, görmezlikten gelme gibi bir hakkımız yok. Bütün siyasi partiler toplumun beklentisini, talebini gözetmek zorundadır” açıklamasında bulundu.

Bilgen, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin düzenleme yapılması taleplerine ilişkin şunları söyledi:

“Bu teklif hangi parti tarafından getirilirse getirilsin olumlu buluyoruz. Türkiye’de sosyal güvenlik sistemi yanlış yerden okunduğu için çözüm de yanlış yerden geliştirilmeye çalışılıyor. İnsanların mezarda emekliliğinin çalışma, yaşam hakkıyla hiçbir izahı olamaz. Çok açık haksızlık var. Ekonomik ve sosyal haklarla ilgili açık bir ihlal var. Sosyal güvenlik sorunlarının nerede açık verdiğini, sistemin neden sürdürülemez olduğunu başka yerde aramak gerekiyor. Yani insanların çalışma süreleri dolmuşsa yaş haddinden kaynaklı olarak emelilik haklarından mahrum bırakılmalarını hiçbir surette doğru bulmuyoruz.”