HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ahmet Türk’ün görüştüğü iddialarıyla ilgili bir soruya cevap veren Kurtulan, “Bu bizim partinin yetkili kurumlarınca alınan bir karar değil, biz de görüşme gerçekleştikten sonra öğrendik. Görüşmeyi yapanlar da yalanlamadığına göre demek ki böyle bir durum oluşmuş. İçeriğini ve kapsamını henüz biz de bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurtulan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sponsorlu

“Afrin’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Afrin’e dönük Türkiye’nin uygulamasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu, insanların büyük bir trajedi yaşadığını birçok kez söyledik. Son iddialara göre sokak isimlerinin dahi Türkçe olarak değiştirildiğini görüyoruz. Yakın bir zamanda 80 yaşında bir kadının ÖSO tarafından boğularak öldürüldüğünü duydu kamuoyu. İnsanların kaçırıldığını, kadınların kaçırıldığını, çocukların zorla evlendirildiğini duyuyoruz.

Bunlar yetmiyormuş gibi zeytin tarlaları talan ediliyor. MİT ile ÖSO arasında zeytinlikleri pazarlamak için bir protokolün imzalandığı iddia ediliyor. Bunu Ticaret Bakanı’na sormak isteriz. Binlerce zeytinin Tarım Kredi Kooperatifi tarafından pazara sunulduğu söyleniyor, bu doğru mu? Bu hem uluslararası hukuka aykırıdır hem de savaş suçudur. Dinen de haramdır. Haram boyutuna baktığımızda bu iktidarın kursağında bir hayli haram olduğunu görüyoruz.

Meclis Sağlık Komisyonu’ndaki tartışmalar kamuoyunun gündemindeydi. Bu durumun teşhir edilmesi noktasında komisyon üyesi vekillerimiz büyük bir çaba içinde oldular. Genel Kurul sürecinde de bu çabamız devam edecektir. İhraç edilen hekimler SGK ile sözleşmesi olmayan hastanelerde ancak iş bulabilecekler. Çok sınırlı sayıda SGK ile sözleşmesi olmayan hastane olduğunu hesaba kattığımızda bunun hekimleri açlığa mahkum etmek olduğunu görebiliriz. Kanun teklifinde TTB’nin yetkileri de sınırlandırılmak isteniyor. AKP’nin çeşitli meslek odalarına dair düşmanca yaklaşımını bu teklifte de görüyoruz. Yetkili olan Eczacılar Birliği’nin yanı sıra ilaç ithalini başka kurumlara verme düzenlemesi de var, bunu yolsuzluk ve özelleştirmenin önünü açacak bir düzenleme olarak görüyoruz.”

Soru: Basına yansıyan haberler var, Kılıçdaroğlu ile Ahmet Türk’ün görüştüğüne dair. Bu görüşme gerçekleşti mi, gerçekleştiyse içeriği ne?

Bu bizim partinin yetkili kurumlarınca alınan bir karar değil, biz de görüşme gerçekleştikten sonra öğrendik. Görüşmeyi yapanlar da yalanlamadığına göre demek ki böyle bir durum oluşmuş. İçeriğini ve kapsamını henüz biz de bilmiyoruz.