Diyarbakır, Adana, Ankara, Çanakkale ve Konya’da düzenlenen polis baskınlarıyla çok sayıda HDP üye ve yöneticisi gözaltına alındı.

HDP Kadın Meclisi, yapılan bir açıklamayla gözaltılara tepki göstererek, gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Ekonomik ve siyasi çöküş yaşandığını ifade eden HDP Kadın Meclisi, dayatılan baskıya boyun eğmeyeceğini deklere etti.

HDP Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“AKP-MHP savaş koalisyonunun 24 Haziran seçimlerinden sonra giderek topluma daha fazla dayattığı tek adam rejiminin derinleştirdiği ekonomik ve siyasi çöküntü, partimize yönelik hukuksuzluklarla Türkiye haklarından gizlenmek istenmektedir. Kadın Meclisi olarak, ekonomik krizin etkilerinin daha çok hissedildiği bir ortamda AKP-MHP savaş koalisyonunca milyonlarca kadına ve Türkiye halklarına ödetilmek istenen başarısızlığın faturasını kabul etmeyeceğiz.

Kadın siyasetçileri rehin alarak siyasette kendi sözümüzle var olmamızı engellemek isteyen AKP-MHP savaş koalisyonuna karşı, tüm bu politikalara, irademize yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasıyla güçlenerek çıkacağız! Kadın Meclisi olarak sözümüz şudur ki; bizlere dayatılan erkek devlet şiddeti, kadınları susturamayacak ve toplumsal değişimdeki öncü rolümüzü engelleyemeyecek.”