HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli gündemde yer alan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temelli çocuklara yönelik cinsel istismar için istenen idam cezasına ilişkin konuştu.

Temelli, “Biz idama karşı bir partiyiz. Karşı olmaya da devam edeceğiz. O suçu üreten iklimi, ortamı ortadan kaldırmadığınız sürece sadece suçluya yönelik bir ceza sistemiyle çocuklara ve kadına yönelik şiddeti önlemeniz mümkün değil” dedi.

Sezai Temelli, erken seçime ilişkin ise, “Hazırız. Biz her türlü seçime her zaman hazırız” şeklinde konuştu.

Temelli, parti genel merkezinde düzenlenen İl Eş Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Her şeye rağmen HDP parlamentoda” ifadesini kullandı ve 24 Haziran’daki seçimin en büyük başarısını HDP’nin gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Temelli, yeni sistemin Türkiye demokrasisi ve barışının önünü tıkayacağını savundu.

Son açıklanan enflasyon rakamına dikkat çeken Sezai Temelli, IMF ya da IMF’siz bir kemer sıkma politikasının izleneceğini belirtti.

Yerel seçimlere 8 ay gibi kısa bir süre kaldığını hatırlatan Temelli, bu sürede örgütün tüm hazırlıklarını en hızlı şekilde tamamlayacağını anlattı.

Temelli, “Önümüzdeki dönem örgütsel yapımızı yeniden güçlendirerek, tüm eksikliklerimizi çok hızlı bir şekilde gidererek bu 8 aylık dönemi en işi şekilde değerlendirerek yerel seçimlere hazırlanacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından bir gazetecinin, “Olası bir erken yerel seçime hazır mısınız?” sorusuna Temelli, “Evet, hazırız. Biz her türlü seçime her zaman hazırız.” cevabını verdi.

Biz İdama Karşı Bir Partiyiz”

Çocuk istismarlarıyla ilişkin olarak Sezai Temelli, “Bu şiddetin, saldırıların, çocuk cinayetlerinin arttığı, çocukların kaybolduğu bir yerde iktidarın topluma önerdiği şey idamdır. O suçu üreten iklimi, ortamı ortadan kaldırmadığınız sürece sadece suçluya yönelik bir ceza sistemiyle bir toplumsal krizi, çocuklara ve kadına yönelik şiddeti önlemeniz mümkün değil.” açıklamasında bulundu.

Sezai Temelli, çocuklara yönelik cinsel istismar konusunda idamın tartışıldığının anımsatılması üzerine de şunları söyledi:

“Biz idama karşı bir partiyiz. Karşı olmaya da devam edeceğiz. Son günlerde yaşanan olayların üzüntüsü çok büyük. Toplumsal bir travma yarattı. Çocuk konusuna uzun yıllardır dikkati çekiyoruz. Muhakkak bir çocuk bakanlığı kurulsun istiyoruz. İstismar meselesi çok uzun yıllardır devam ediyor ama bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor. Suçlular ortaya çıkıyor, yakalanıyor. Bir asalım, idam meselesi gündeme geliyor. İdam olan ülkelerde suç oranlarında bir düşme söz konusu olmuyor. Sadece bu suçlarla sınırlı kalmayıp, siyaset üzerinde de farklı bir vesayeti oluşturacağını hemen belirtmek isterim. İdam cezasına karşıyız. Suçlular yakalanmalı, cezalandırılmalı ve toplumun vicdanı rahatlatılmalı.”