HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç’tan, Celal Doğan’ın İstanbul’da CHP adayı olarak gösterilmesinin önerileceği şeklindeki iddialara ilişkin bir değerlendirme geldi: Bu haberi değerlendirir mi merkez kurullarımız, bilmiyorum; ama biz şimdiye kadar herhangi bir isim telaffuzuna girmedik.

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, bugün Gazete Duvar’da yayınlanan, “HDP kulislerinde İstanbul için Celal Doğan önerisi” başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.

“İttifaklar daha çok tartışılıyor. İstanbul için Celal Doğan ismi konuşulmaya başlandı. Bu konuda CHP ile ittifak girişimleriniz var mı?” sorusuna yanıt veren Oluç şunları belirtti:

Sponsorlu

“Bizim CHP ile herhangi bir resmi görüşmemiz yoktur. En geniş demokrasi ittifakının geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. STK’lar, sendikalar, yöre derneklerinin, yurttaş girişimlerinin, meslek birliklerinin, siyasi partilerin, iktidara muhalif olanların, itiraz edenlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini, bütün kurum ve kuruluşların sandıkta ittifak yapması gerektiğini söylüyoruz.

Söylediğiniz haberi okudum, ancak partimizin herhangi bir yetkili kurulunda konuşulan bir isim değildir. Bu haberi değerlendirir mi merkez kurullarımız, bilmiyorum; ama biz şimdiye kadar herhangi bir isim telaffuzuna girmedik, çünkü daha o noktaya gelmedik. Görüşmeler ve çalışmalarımız sürüyor. Bugün de Kürt partileri ile Diyarbakır’da bir görüşmemiz olacak. Henüz isim tartışmalarına geçmedik. Aday adayları başvuruları var.”