HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, TBMM’de görüşmelerine devam edilen YSK kanun teklifi hakkında açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı sanal paralarla ilgili fetvasına da değinen Pir, şunları söyledi:

Bitcoin

“Dün bizim güzide kurumlardan Diyanet İşleri Başkanlığının bir fetvası oldu, “bitcoinle“, yani sanal paralarla ilgili. 500 sene önce ilk matbaalar kurulduğunda, yine o zamanın şeyhülislamı “Gavur icadıdır, kullanılamaz” demişti. Şimdi de bizim Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasında önce paranın ne olduğunu anlatıyor birkaç cümleyle. Sonra, şu anda kapalı olan Wikipedia’dan birkaç cümle alıyor ve diyor ki; “Değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paranın alımı-satımı yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Sponsorlu

“Şu aşamada dinen uygun değildir” ne demek? Diyanet İşleri Başkanı böyle bir fetva verebilir mi? Bu, şunun gibi; “İçki içmeniz şu anda dinen uygun değil ama yarın içebilirsiniz”. “Domuz eti yememiz şu anda günahtır ama yarın koşullar değişebilir” gibi bir şey. Diyanet İşleri Başkanlığının kendi işine bakması gerekiyor bundan sonra.”

YSK Kanun Teklifi

Pir, açıklamasında YSK kanun teklifi konusunda da değerlendirmede bulundu:

“Ülkemizin anayasal kurumları arasında en değerli, en güzide kurumlarından biri Yüksek Seçim Kuruludur. Dünya demokrasilerine ülkemizin en önemli armağanlarından biridir” diye sözlerime başlardım eğer on on beş sene önce bu konuşmayı yapmış olsaydım. Fakat son yıllarda bağımsızlığını ve tarafsızlığını tamamen yitirerek iktidar partisinin etkisi altına giren bir kurum için bu cümleleri sarf etmek çok doğru olmaz.
Neden böyle söylüyorum? Size YSK’nın iki kararını burada tekrar hatırlatmak istiyorum. YSK, alanda en yüksek mercidir yani onun kararlarına itiraz edemezsiniz, en yüksek kararları verir. Orada oturan hâkimler de en iyilerimizdir bu konularda.

2011 yılında gerçekleşen milletvekili genel seçimleri öncesi yine bizim güzide YSK, Barış ve Demokrasi Partisinin bağımsız milletvekili adaylarından Ertuğrul Kürkcü, Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Salih Yıldız ve İsa Gürbüz’ün milletvekili adaylıklarını iptal etti. YSK, zaten o anda bile Mecliste olan 2 parlamenterin, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in milletvekili olamayacağına da karar verdi.”

[Via HDP.org.tr]